Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Poverenje je izigrano
„Poverenje je izigrano. Mislim da se malo ljudi raduje tome što je Severna Makedonija započela prvu fazu pregovora. Čak i najveći zagovornici pristupanja EU, rezignirano gledaju na činjenicu da će svaki dalji korak zavisiti od volje Bugarske koja je spremna da kazni svako neusaglašavanje sa njenom verzijom istorije“.
Narod protiv međunarodne zajednice
„Budući da su sve velike sile stale iza potpisanog dokumenta moguće je očekivati opstrukcije. Iako je odnos snaga u ovoj bitki asimetričan - s jedne strane međunarodna zajednica, a s druge narod, izvesno je da će, ukoliko nastave sa pritiscima i opstrukcijama, rezultat biti nestabilnost regiona a ne integracije“.
Referendum kao rešenje?
"Oni koji su na vlasti mogu namestiti rezultate. Imali smo referendum za promenu imena i videli kako je sve to završeno. Iako je referendum doživeo fijasko, vlast ga je proglasila uspešnim. Moj stav je da Protokol o dobrosusedskim odnosima potpisan sa Bugarskom, kao i Prespanski dogovor prosto treba poništiti, za šta je uslov da na čelu države bude neka druga garnitura ljudi. U istoriji su se dogovori potpisivali i poništavali“.
Bugarska naplaćuje izgubljene ratove
„To znači da sve ono što su Bugari hteli i što nisu uspeli da realizuju u poslednjih 100 godina - od Sanstefanskog mirovnog sporazuma pa na dalje - sada će realizovati preko EU. Sve izgubljene bitke i ratove - od Balkanskih preko Prvog i Drugog svetskog rata, Bugarska će, uz podršku EU, a na nenadoknadivu štetu Makedonaca, ovaj put dobiti“.
"Na osnovu čega onda u 21. veku oni osporavaju naš identitet i jezik? Ima li većeg apsurda?“
Otimanje sećanja
„Tek će se otvoriti se pitanje Goce Delčeva, Ilindenskog vostania i Drugog svetskog rata. Svaki pokušaj da sačuvamo istorijsko sećanje mogao bi da se završi bugarskom rampom“.
Jedan presedan je uvod u nove
„Da bi se to poglavlje otvorilo neophodna je saglasnost Bugarske koja makedonski jezik tretira kao dijalekat bugarskog jezika. S obzirom na stav Akademije i javnog mnjenja ovo Poglavlje isprečiće se na putu Severne Makedonije ka EU kao nepremostiv problem“, objašnjava Trošanovski i razgovor zaključuje upozorenjem da ovakav presedan može biti uvod u niz presedana, pa ako EU podržava bugarske ultimatume Makedoniji, zašto ne bi to isto uradila Hrvatska po pitanju Srbije i BiH.