Kanadske vlasti su odluku o vraćanju turbine objasnile željom da podrže „sposobnost Evrope da pristupi pouzdanoj i pristupačnoj energiji, pošto nastavlja sa smanjenjem zavisnosti od ruske nafte i gasa“. Otava napominje da će u nedostatku potrebnih obima gasa nemačka privreda trpeti „veoma ozbiljne poteškoće“, a Nemci možda „neće moći da zagreju svoje domove“.
Sredinom juna Gasprom je saopštio da može da isporučuje „Severnim tokom“ samo 67 miliona kubnih metara gasa dnevno, umesto planiranih 167 miliona kubnih metara. Kompanija je to objasnila zastojem u radu nemačkog Simensa, koji zbog sankcija Kanade protiv Rusije ne može da vrati turbinu s remonta iz kanadske fabrike, kao i tehničkom neispravnošću motora.
Sada Gasprom koristi oko 40 odsto kapaciteta gasovoda, koji predstavlja glavnu rutu za isporuku ruskog gasa u evropski region.
Rad gasovoda će od 11. do 21. jula biti obustavljen i zbog godišnjeg servisiranja, što bi moglo da doprinese dodatnim nestašicama gasa u Evropi. Pojedine zemlje, među kojima su Nemačka i Austrija, strahuju da bi isporuke po završetku radova mogle da budu smanjene ili potpuno prekinute.