Vučić je za ponašanje Prištine direktno upro prst u zemlje Kvinte i one koji, kako je rekao, godinama krše međunarodno pravo i Povelju UN. Dodao je da neće dozvoliti da bude nekog ovog Bljeska ili Oluje na severu Kosova za šta se, kako je upozorio, spremaju Albanci sa Kosova.
Tačka na ucene Srbiji
Što se tiče nastavka dijaloga, on je zaključio da iako je Srbija uvek spremna za kompromis, u ovoj situaciji nema o čemu da se razgovara.
Politikolog Dragomir Anđelković, uz ocenu da srpski predsednik postupa ispravno, kaže da treba napraviti plan kako povratiti srpske institucije na severu Kosova.
„Evidentno je da već duže vreme Priština zajedno sa Evropskom unijom i Zapadom generalno vara Srbiju. Čitav briselski proces bio je smišljen da se jednostrano od nas izvuku ustupci i svaki put kada se stalo sa tim procesom ako se nastavio bio je na našu štetu,“ mišljenja je Anđelković.
Sve to, kako kaže, ima za cilj da se Srbiji nametne kosovska lažna državnost kao realna.
Nema mesta ni za Bljesak ni za Oluje
„Ovo što je sada učinjeno od strane Prištine je pokušaj da se na taj proces stavi tačka. Za Beograd je ovo definitivno pouka da nema sporazuma sa onima koji vas varaju. Vučić je pravilno postupio što je osudio dosadašnje ponašanje EU i Prištine, ali s druge strane, to nije dovoljno već moramo da hitno poništimo Briselski sporazum i vratimo na sever sve institucije koje smo izgubili,“ kaže Anđelković
Ako nismo u stanju da kontrolišemo Prizren, dodaje naš sagovornik, jesmo u stanju da kontrolišemo Severnu Mitrovicu.
„Srbija je ukinula civilnu zaštitu a to je bila vrlo efikasna formacija koja je kontrolisala Sever i sprečavala da tamo upadaju albanske paravojne formacije, a 2011. je sprečila pokušaj okupacije Severa. Srbija mora pod hitno da formira takve institucije i da uspostavi punu kontrolu nad Severom čak i ako to bude značilo zaoštravanje odnosa sa Zapadom,“ kaže naš sagovornik.
Potegnuti pitanje iz Rezolucije 1244
Anđelković smatra takođe da Srbiji, ako ne bude imala drugu mogućnost, ostaje na raspolaganju tačka iz Rezolucije 12 44 da na KiM pošalje 1000 pripadnika svojih bezbednosnih snaga i da bi to pitanje trebalo da potegne u Ujedinjenim nacijama.
Vučić je inače rekao da se odlučio na ovakve izjave pošto su mu Srbi sa Severa, koji su se sastali sa posrednikom EU Miroslavom Lajčakom, rekli da više neće da trpe torturu.
Lajčak, koji se juče sastao sa predsednikom Vučićem, pre Beograda boravio je u trodnevnoj poseti Prištini odakle je reklo bi se došao praznih šaka, jer nije uspeo do Aljbina Kurtija ubedi da pristane na formiranje Zajednice srpskih opština. S druge strane, Srbi sa Kosova su mu poručili da je njihov položaj moguće poboljšati samo ako bude formirana ZSO.
Zoran Milivojević, diplomata u penziji, kaže da je očekivao ovakav ishod Lajčakove posete Prištini.
„To je bila poseta posle postignutog sporazuma o energetici u nadi da će dijalog Beograda i Prištine krenuti sa mrtve tačke i da će biti stvoreni uslovi za novu dinamiku tih razgovora. Međutim, posle izjave Kurtija da od ZSO nema ništa i da ostaje tvrdo na svojim pozicijama teško da od toga može da bude nešto,“ ocenjuje Milivojević.
ZSO će biti ako Amerika to kaže
S druge strane, Lajčaku je jasno, kako kaže Milivojević, da bez ZSO nema napretka u dijalogu i to nije novo, osim ako Zapad odnosno Amerika ne izvrši pritisak na Kurtija.
Ako tu ne bude promene, dodaje naš sagovornik, onda je jasno da Kurti za takav stav ima podršku spolja, pre svega iz Amerike.
Kako ističe, do suštinskog dijaloga može doći onog trenutka kada Kurti, pod pritiskom ili na neki drugi način, promeni stav po pitanju ZSO.
„Ako Amerika to zaista hoće treba da pritisne Kurtija. Znamo kako je to bilo za vreme administracije Donalda Trampa tako da nema drugog načina. Ali to nije naš problem već problem Zapada, a naš stav je jasan i on se neće menjati,“ uveren je Milivojević.