Šolc je uputio zahtev da EU pređe na donošenje spoljnopolitičkih odluka kvalifikovanom većinom, što podrazumeva ukidanje prava na veto pojedinačnih zemalja, ali malo je verovatno da će dobiti podršku Francuske i još nekih zemalja, prenosi portal Politiko.
Govoreći u sredu pred poslanicima u Bundestagu uoči samita Evropskog saveta koji je zakazan za danas i sutra, Šolc je rekao da će se odlučno zalagati da se i Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata za članstvo u EU i ukazao da takvo opredeljenje nosi određene obaveze.
„Uložiću sve napore u Evropskom savetu da obezbedim da cela EU jednoglasno prihvati kandidature Ukrajine i Moldavije za članstvo“, najavio je nemački kancelar i predočio da „i EU takođe mora biti sposobna da primi nove članove“.
Šolc je ponovio da se zalaže za reforme u EU, pre svega za promenu pravila glasanja kako bi se sprečilo da pojedinačne zemlje blokiraju odluke većine, posebno apostrofirajući spoljnu politiku kao oblast u kojoj je takva promena nužna.
Nekoliko zemalja EU, uključujući Francusku, već je iznelo primedbe na ukidanje prava veta u ključnim oblastima kao što je spoljna politika.
Šolc je pozvao da se usvoji Maršalov plan za obnovu Ukrajine posle rata i najavio da će Nemačka insistirati na stvaranju „međunarodne ekspertske konferencije na visokom nivou“ za koordinaciju napora za obnovu Ukrajine, prenosi Tanjug.