„Srbija ima potpuno drugačiju realnost, pokušao sam da im objasnim, znam da je popularnost Putina u Srbiji na nivou od 80 odsto, ali to je zemlja koja je van svih očekivanja, čak i mojih, jer to nisam očekivao i nisam ni pozvao Aleksandra (Vučića) jer sam se bojao reći - izvini, ali moramo da pređemo na drugu stranu. I to bi bio kraj bilo kakvih odnosa“, rekao je Rama na konferenciji za medije posle sastanka.
Rama je istakao da se Srbija čak tri puta uskladila sa celim Zapadom protiv Rusije i dodao da je Srbija čak glasala da se Rusija izbaci iz Komiteta UN za ljudska prava, prenosi Tanjug.
„Ne razumem da stvari guramo da poslednjih granica. Srbija jednostavno nije u poziciji da postigne stvari toliko brzo. Ako je opteretimo previše, imaćemo suprotan efekat“, naveo je Rama.
Albanski premijer je rekao da se oseća i dobro i loše zbog toga što se danas nalazi u Briselu.
„I dobro je i loše što smo u Briselu. Dobro se osećamo zato što jesmo Evropljani, ali loše što nas niko ne sluša kao Evropljane, već kao goste u podeljenoj kući“, naveo je Rama.
On je naveo da mu je žao EU i što lideri Zapadnog Balkana ne mogu da joj pomognu, te da je ona duboko podeljena.
Rama je dodao da Albanija čeka da dobije status kandidata u EU osam godina, te da „je Bugarska ovde problem, ali nije samo ona, već i to što se EU umorila od proširenja, a Bugarska je izraz toga“.
„Nećemo da čekamo Godoa, baš mi je žao nekih ljudi koji su juče bili optimistični. Nisam došao sa idejom da će se nešto promeniti. Moramo da se pokrenemo kako bismo oživeli duh Evrope u regionu“, naveo je albanski premijer.
Rama je dodao da Albanci ne žele rat, sukobe, krv i tenzije u regionu, već prijem u EU.
„Zato želimo da nastavimo u pravcu u kom smo išli. Ima naravno, mnogo problema i ne treba nam još jedan. Moj apel je bio nemojte da ubijete našu veru u EU budućnost. Albanci žele i veruju da će biti EU. Prvi put u istoriji imamo priliku da idemo tamo gde želimo, a ne da budemo pod diktatorima“, naveo je on.