Prazne pretnje
„Sam NATO je postao pretnja evropskoj bezbednosti, a ne Rusija. Njima nije lako da prihvate da Rusija rešava problem svoje bezbednosti koji su na tom planu napravile vodeće zemlje NATO saveza - Amerikanci i Britanci. Međutim, ne treba očekivati ništa spektakularno. Čak i da NATO primi Švedsku i Finsku, da na samitu proglase Rusiju direktnom pretnjom i opasnošću suštinski se ništa neće promeniti. Dan posle samita oni se neće usuditi da uđu u rat protiv Rusije“.
U nastavku razmena nuklearnih udara
„Nemačka koja se odlučila za veliko povećanje vojnog budžeta od 100 milijardi evra takođe ne može da napravi relevantnu evropsku armiju koju bi morala da respektuje i Rusija. Da bi to uradile, i Nemačka i Velika Britanija, morale bi da naprave vojsku od milion ljudi pri čemu i dalje ne bi imale čime da pariraju novim hipersoničnim ruskim oružjima. Konačno, NATO zajedno sa SAD ne sme da uđe u rat sa Rusijom, svestan da bi u nastavku usledila razmena nuklearnih udara“, kaže Bilbija, dodajući da od 15 hiljada nuklearnih projektila koji postoje u svetu, njih oko 13.500 drže SAD i Rusija.
Anglosaksonska pljačka
Čemu služi AUKUS?
„Odnos između AUKUS i NATO biće jako zanimljiv u narednim godinama. Postoje ambicije da se NATO učini globalnom vojnom strukturom i tada se postavlja pitanje šta je onda AUKUS, da li opstaje i da li će biti potreban. Pritom, ne zaboravimo da je ovaj savez koji ima za cilj da zaustavi ekonomski i tehnološki uspon Kine, razlog tenzija između Britanaca i Amerikanaca".