Bocan-Harčenko je na pitanje koliko sada vredi glas Rusije protiv priznanja Kosova i članstva u UN odgovorio da sve ostaje isto.
„Rešenje statusa Kosova nije moguće bez stava SB UN i bez podrške Rusije. Glas Rusije u Ujedinjenim nacijama ostaje isti, jer mi jesmo, bićemo i ostaćemo stalna članica SB UN. Članstvo Kosova u UN nije moguće bez našeg odobrenja, odnosno saglasnosti“, rekao je Bocan-Harčenko.
Govoreći za N1 o odnosima Srbije i Rusije, on je istakao da ne vidi da Beograd suštinski menja svoj odnos prema Moskvi, kao i da Evropska unija tera Srbiju da uvede sankcije, dok sama ostaje najveći međunarodni ekonomski partner Rusije.
Kako je rekao, odnosi se ne menjaju i pored nekih preduzetih koraka od strane Srbije, poput glasanja za rezoluciju Ujedinjenih nacija protiv ruske vojne operacije u Ukrajini.
„Neki koraci su nas razočarali, mislim na rezoluciju u UN. Čuvajući prijateljski odnos, tražimo i razumemo stvarni razlog zašto“, kazao je Bocan-Harčenko i dodao da je potez Beograda bio posledica pritiska sa Zapada.
Upitan da prokomentariše otkazanu posetu šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova Beogradu, Bocan-Harčenko je naveo da bi za Srbiju bilo još bolje da je Lavrov došao.
„Ova poseta bi pojačala položaj Srbije. To bi bila odlična mogućnost rasprave oko najznačajnijih projekata naše saradnje. Lavrov bi dobio mogućnost neposredno odavde da kaže naš stav oko Kosova i Republike Srpske. I Rusiji i Srbiji su oduzeli ovu mogućnost“, ukazao je ruski ambasador i konstatovao:
„Da li možete zamisliti da bi neko iz Rusije rekao da je poseta Šolca ili bilo koga štetna za naše odnose? Nemoguće je zamisliti takvu izjavu“.
On je istakao da Rusija nema ništa protiv evropskog puta Srbije ako je to njen nacionalni interes, iako je, kako kaže, sada „teško reći da je EU jedna prijateljska institucija“.
Bocan-Harčenko objašnjava da je Srbija izuzetak u odnosu na članice i kandidate za ulazak u EU, jer dok vodi pregovore s Briselom pazi na svoj nacionalni interes, uključujući i odnose sa Rusijom.