Na forumu se očekuju, između ostalog, predsednici, premijeri i ministri niza zemalja, kao i predstavnici više stotina ruskih i stranih kompanija, a među temama će biti pitanja globalne i ruske ekonomije, uticaj sankcija na rast cena energenata, opasnost od prehrambene krize u svetu, kao i tehnološki razvoj.
Otvoreni dijalog
Kako kaže za Sputnjik ekspert Ruskog instituta za strateška istraživanja Mihail Beljajev, Peterburški međunarodni ekonomski forum (SPIEF) je platforma za otvoreni dijalog o čitavom spektru različitih tema. Razgovaraće se o novim mogućnostima, razvoju malih i srednjih preduzeća, turizmu, a između ostalog biće organizovan okrugli sto posvećen Severnom morskom putu, kao i razvoju Arktika.
Petar Kirijan, rukovodilac Laboratorije za društvena istraživanja Instituta za regionalne probleme, ističe da će velika pažnja biti usmerena na govor koji će održati ruski predsednik Vladimir Putin.
„Učešće predsednika Rusije se smatra centralnim događajem foruma. Diskutovaće se o tome kako ruska država vidi svoje mesto u globalnoj ekonomiju, kao i koje zemlje smatra partnerom“, kaže stručnjak.
Na forumu će se, prema rečima Kirijana, voditi diskusije o ekonomskoj situaciji u svetu, obustavi rada stranih kompanija u Rusiji, pritiscima i ograničenjima zbog uvedenih sankcija, kao i odnosima između Rusije sa zemljama NATO, Evropom i SAD.
Smanjenje američkog uticaja
Prema rečima Beljajeva, na skupu će biti potpisan i niz sporazuma, a biće reči i o smanjenju američkog uticaja. „Svet više neće biti unipolaran, odnosno, američki. Podeliće se na dve strane i preći u novu fazu odnosa, kao i svetskog poretka“, kaže stručnjak.
SPIEF će, prema mišljenju Beljajeva, podstaći mnoge zemlje da odluče kakav svet žele.
„Države treba da odluče ko im može pomoći u poboljšanju životnog standarda i rešavanju problema. Ako izaberu Zapad, onda se njihovi problemi neće rešiti, što su pokazali i događaji u poslednjih godinu dana“, ističe on.
Za Rusiju, prema rečima Beljajeva, forum će biti još jedna prilika za razvoj ekonomske i međunarodne saradnje. „Na Zapadu, u velikoj meri, ruska država je predstavljena kao negativan učesnik u međunarodnom procesu. Naša zemlja se mora zalagati za izgradnju pozitivnog imidža. Ovo je veoma važno za stabilizaciju međunarodnih odnosa“, uveren je stručnjak.
Osim ruskog predsednika, forumu će prisustvovati predstavnici vlada i centralnih banaka Rusije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske, Venecuele i Egipta, kao i rukovodioci međunarodnih organizacija, predstavnici poslovnih udruženja Italije, Kanade, SAD i Francuske, članovi naučne i kulturne zajednice Rusije, Kine, Indije i Kube, šefovi ruskih i stranih kompanija. Više od 500 govornika nastupiće na forumu u Peterburgu, u periodu od 15. do 18. juna.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da će ruski predsednik na forumu održati veoma važan govor, kao i da se očekuje prisustvo mnogih stranih investitora.
„Oni ne dolaze samo iz SAD ili zemalja EU. Ima mnogo krupnih biznismena na Bliskom istoku, Kini, Indiji, Indoneziji, kao i u drugim zemljama koje imaju mnogo veću populaciju od „kolektivnog Zapada. Ucene zapadnih zemalja nisu u stanju da ubiju njihov interes za rusko tržište“, ističe Peskov.