NAUKA I TEHNOLOGIJA

Naučnici razvijaju simulaciju „vremenske mašine“ za proučavanje predaka udaljenih galaksija

Tim istraživača uspeo je da proizvede simulacije koje imitiraju pune životne cikluse čitavih kolekcija galaksija posmatranih pre nekih 11 milijardi godina, prenosi „Sajtek dejli“.
Sputnik
Svetlost iz galaksija koju je usmerio istraživački tim, predvođen Kavli institutom za fiziku i matematiku univerzuma, prešla je udaljenost od nekih 11 milijardi svetlosnih godina da bi stigla do naše planete.
Prema pisanju medija, tim je pokušao da stekne uvid u masivne protoklastere galaksija, pretke postojećih klastera galaksija, ali je otkrio da su ranije studije ovih udaljenih struktura rađene jednostavnim modelima, a ne simulacijama.

„Želeli smo da pokušamo da razvijemo punu simulaciju stvarnog udaljenog univerzuma da vidimo kako su strukture počele i kako su se završile“, rekao je istraživač projekta Metin Ata.

Pošto uzima svetlost iz galaksija na koje su se istraživači fokusirali na nekih 11 milijardi svetlosnih godina da bi stigli do Zemlje, i docentom na projektu Ki-Gan Li je uporedio razvoj simulacije sa izgradnjom vremenske mašine.

„To je kao da nađeš staru crno-belu sliku svog dede i napraviš video o njegovom životu“, rekao je Li.

Istraživači su u suštini napravili „snimke“ tih „deda i baba mladih galaksija“, kako su mediji rekli, a zatim su premotali njihovu starost da bi ispitali proces formiranja jata galaksija.
„To je nešto što je veoma važno za sudbinu tih objekata bilo da su izolovane ili povezane sa većom strukturom“, primetio je Ata.
„Ako ne uzmete u obzir okruženje, onda dobijate potpuno drugačije odgovore. Uspeli smo da dosledno uzmemo u obzir okruženje velikih razmera, jer imamo punu simulaciju, i zato je naše predviđanje stabilnije.
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Koliko dugo biste preživeli na svakoj od planeta Sunčevog sistema
Komentar