„Pozivi se uručuju preko nadležnih organa lokalne samouprave, šefove preduzeća, ustanova, organizacija. Pored toga, pozivi se mogu uručiti službenicima teritorijalnih centara za kadrovsku i socijalnu podršku u mestu prebivališta, mestu rada, kao i na ulici, na kontrolnim punktovima i slično. Zakon ne zabranjuje uručenje poziva na bilo kom mestu nakon identifikacije“, navodi se u saopštenju.
Kako je precizirano, prekršitelj koji se ne odazove na poziv u ratno doba može biti kažnjen. Preti mu novčana kazna od 1.700 do 3.400 grivna (od 57 do 114 američkih dolara). Za izbegavanje mobilizacije Krivični zakonik predviđa zatvorsku kaznu od tri do pet godina.
„Nacionalna policija ima pravo da privede vojne obveznike u slučaju kršenja zakona o mobilizacionoj obuci i da ih prebaci u teritorijalne regrutne centre“, naglašava pres-služba ukrajinske kopnene vojske.
U Ukrajini je 24. februara uvedeno ratno stanje i produžavano je na mesečnom nivou. Vrhovna rada je 22. maja produžila ratno stanje i opštu mobilizaciju do 23. avgusta.