Na kraju konferencije za novinare Lavrova i turskog ministra spoljnih poslova Mevluta Čavušoglua, kada su se ministri spremali da odu, jedan od ukrajinskih novinara odlučio je da ruskom ministru postavi pitanje van vremena izdvojenog za konferenciju.
„Šta je od robe ukradene u Ukrajini, osim žita, Rusija već uspela da proda?“, upitao je novinar.
„Da li sve vreme razmišljate o tome gde biste nešto ukrali? I mislite da svi tako rade?“, odgovorio je Lavrov.
„Odgovoriću vam. Bavimo se relizacijom ciljeva koji su javno objavljeni – da se istok Ukrajine oslobodi pritiska neonacističkog režima – to je ono što radimo“, objasnio je šef ruske diplomatije.
„A žito, danas smo objasnili da se žito može slobodno prevoziti do odredišta. Rusija ne pravi nikakve prepreke. Neophodno je da gospodin Zelenski izda komandu, ako uopšte još komanduje tamo nečim, da se dozvoli stranim i ukrajinskim brodovima da uđu u Crno more“, dodao je Lavrov.
Ujedinjene nacije su u više navrata upozorile na opasnost od prehrambene krize zbog nestašice žita, a Zapad optužuje Rusiju da sprečava isporuke ukrajinskog žita na svetsko tržište. Moskva te optužbe kategorički odbacuje. Kijevske vlasti su same stvorile mnoštvo prepreka za izvoz žita: pored paljenja žita u Marijupoljskoj luci, ukrajinska vojska je minirala akvatoriju Crnog mora, što sprečava izvoz pšenice na svetsko tržište brodovima.
Specijalna vojna operacija u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.