DRUŠTVO

Spasovdanska litija u Beogradu - molitva za mir ispred Hrama Svetog Save /video, foto/

Srpska pravoslavna crkva i vernici slave danas praznik Hristovog vaznesenja — Spasovdan. To je slava Beograda. Spasovdanska litija, pod nazivom „Beograd se moli za mir“, koju je predvodio patrijarh Porfirije i koja je krenula od Vaznesenjske crkve stigla je do Hrama Svetog Save. Na platou ispred Hrama patrijarh je služio molitvu za mir i blagostanje.
Sputnik
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Patrijarh srpski održao je i Spasovdansku besedu, a potom je upriličen svečani program.
"Braćo i sestre danas je Spasovdan i slavimo Vaznesenje gospodnje kao slavu prestonoga grada Beograda, ali Spasovdan slavi ceo pravoslavni svet. Slava je u Žiči, Mileševi i Pećkoj patrijaršiji i širom vaseljene. Slava je i u Beogradu i činjenica da Beograđani pravoslavni hrišćani da za svoju slavu imamo praznik vezan za lik Hristov. Pre svega kada slavimo bilo koji praznik i kao pojedinci i kao porodice i kao velika porodica grada potvrđujemo šta je naš sistem vrednosti i kako i u šta verujemo. Slaveći Spasovdan jasno je da jevanđelje naš sistem vrednosti. I to nas je oblikovalo u prošlosti i oblikovalo našu kulturu i stvaralaštvo. Sve je prožeto jevanđeljem Hristovim i zato sve ostalo što nam dolazi kao neki sistem vrednosti, upućujući da se usklađujemo sa vrednostima koje nismo poznavali, možda su dobri i imaju vrednosti", kazao je patrijarh.
Ali, kako je rekao patrijarh, "moramo da pogledamo u naš koren i proverimo ga sa sistemom jevanđeljskih vrednosti.

"Neki kažu da crkva mora da se menja, možda jeste staromodna kao i jevanđelje. Ali, jevanđelje Hristovo u sebi ima večni koren i univerzalni. Posejano je u našem narodu od davnina, ali nije staromodno. Postoji i danas i biće u budućnosti. I sve što dolazi proveravamo rečju Hristovom. Šta je ljubav Hristova, to je prvo ljubav na koju smo pozvani i da samo o njoj govorimo nego da njegova reč bude ono što sledimo a to je ljubav među nama".

Porfirije je rekao da među nama ima mnogo isključivosti, netrpeljivosti, i nažalost mržnje.

"Ne možemo uvek da odolimo izazovima, ali ako živimo i sledimo jevanđelje mi znamo šta znači oprostiti i pokajati se. Ne možeš voleti nekog ko je daleko ako ne volimo one pored sebe. Na Spasovdan nas Bog podseća da onaj sistem vrednosti iz kog smo iznikli jeste Hristov zakon. Ljubav strah izgoni, ako nemamo hrabrosti, ako smo isključivi prema drugima i da ih osuđujemo i ako nema mesta za drugačije, ako se bojimo da opštimo sa drugim narodima to pokazuje samo da imamo strah u sebi i od drugoga, a to je nesigurnost u sebe i svoju veru. Ko je siguran u svoj identitet on je smiren i ne boji se nikoga jer je to Hristov identitet".

Govoreći o miru, patrijarh je kazao da, ukoliko nađemo mir u sebi on će se preliti i na sve ostale.
"O miru najviše govore oni koji proizvode oruđe rata i od toga dobro žive. Najveći prihod je kod onih koji proizvode oruđe nemira, oruđe mira je Hristos i ljubav i nema ga bez molitve. Univerzalno oružje savršenstva je večno je, a to je ljubav. Neka to bude naš koren, atmosfera i ambijent. Neka Bog da mir svima nama i svima oko nas, našim komšijama. A granice neka budu most mira i ljubavi", naglasio je patrijarh Porfirije.
Litija je ranije zastala na Trgu Slavija gde je čitano Jevanđelje i održana kratka molitva, a potom stigla do Hrama Svetog Save, na Vračaru.
Litijski krst ove godine nosio je višestruki olimpijski i svetski šampion, vaterpolista Stefan Mitrović, a svetinje koje se nose u litiji su Sveto Jevanđelje, ikona Presvete Bogorodice Trojeručice i mošti i ikone Svetoga despota Stefana Lazarevića i Svete Petke.
Litiji su prisustvovali i predstavnici gradske vlasti.
U litiji je učestvovalo i 40 srpske dece sa Kosova i Metohije i 30 iz Crne Gore sa kojima je patrijarh Porfirije u sredu razgovarao u Hramu Svetog Save.
Povodom slave Beograda ranije danas održana je liturgija.
Spasovdan se proslavlja u znak sećanja na dan kada se Isus poslednji put javio učenicima, zapovedio im da idu po svetu i propovedaju jevanđelje. Zatim se, na Maslinskoj gori, naočigled svih uzneo se na nebo, čime je završio svoje delo spasenja.
Beograd slavi Spasovdan kao svoju slavu od kada je despot Stefan Lazarević 1403. godine gradu dao status srpske prestonice, u čast obnove i napretka.
Praznovanje gradske slave povremeno je tokom istorije prekidano ali i nastavljano.
Poslednji put obnovljeno je skromnom litijom oko crkve, 1992. godine. Godinu dana kasnije, ulicama Beograda prošla je Spasovdanska litija, prvi put posle 46 godina.
Komentar