DRUŠTVO

„Tajna plavog prostora“: Zašto ljudi toliko vole more

Da li i vi spadate među one ljude koji tokom godine razmišljaju o letu i odlasku na more, toplim danima, peščanim plažama, plavetnilu i šumu talasa?
Sputnik
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Nisu čari plivanja i ronjenja jedino što je privlačno kada je reč o moru. Nauka je utvrdila da boravak na moru izuzetno smanjuje nivo stresa u organizmu. Dolazak na plažu i šetnja uz more izuzetno pozitivno utiču na ljudski um, a samim tim i na telo.
Dok šetamo ili ležimo na plaži naše telo apsorbuje više kiseonika i podiže nivo hormona sreće, serotonina, u telu koji stvara osećaj sreće, opuštenosti i dobrog raspoloženja. Sličan osećaj čoveku stvara i meditacija.
Pojedini stručnjaci su mišljenja da čovek podsvesno povezuje zvuk talasa sa zvukom otkucaja majčinog srca koji nerođena beba čuje dok boravi u materici. Naravno, tog zvuka se niko ne seća svesno, ali u odraslom dobu slični zvuci stvaraju osećaje zaštićenosti i sigurnosti.
Efekat zvukova i mirisa mora na ljudski organizam, naučnici nazivaju „plavim prostorom“. Neurohirurg Majkl Merzenih sa Univerziteta Kalifornija iz San Franciska, kaže da gledanje u more ili plažu, zapravo stvara osećaj da smo u lepom i prijatnom okruženju.
„Osećamo se bezbedno i daleko od mesta gde smo pod nekom vrstom pretnje. Površina mora koja se spaja sa nebom na horizontu budi u nama osećaj stabilnosti i sigurnosti“, objasnio je on.
Studija pod nazivom „Blu Helt“ koja je sprovedena pre nekoliko godina, bavila se uticajem prirode i okruženja na ljudski organizam. Između ostalog, i more je bilo tema.
Tom prilikom se došlo do saznanja da zvuci mora stimulišu frontalni korteks. U pitanju je deo mozga koji je odgovoran za razmišljanje i emocije.
Boravak na moru, kako se pokazalo, proširuje samosvest i normalizuje emocije. Boravak u „plavom prostoru“ koji podrazumeva sve vodene površine, a ne samo more, pomaže ljudima da razbistre um i da se pozabave problemima ili projektima na kreativan način, novim pristupom, preneo je DDL.
Komentar