VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Istraživački tim ključne laboratorije za svemirsku vodu Kineske akademije nauka i akademski Centar za izvrsnost u komparativnoj planetologiji, koji je predvodio istraživač Liu Jang, izvršio je analizu podataka Zurong rovera o sedimentima i mineralima na lokaciji letelice i zaključio da su dokazi otkrili da voda i dalje postoji na Marsu, prenosi Global tajms.
Njihovi nalazi su objavljeni u sredu u časopisu "Sajens" i to je prvi put u svetu da su minerali koji sadrže vodu na Marsu otkriveni kratkotalasnim infracrvenim spektrometrom rovera.
Kao deo kineske misije Tianven-1 Mars, Zurong rover je sleteo u veliku ravnicu na severnoj hemisferi Marsa 15. maja 2021.
Do sada je Zurong prešao skoro 2.000 metara po površini Marsa.
Mars je pre više milijardi godina bio topao i vlažan, ali nešto se promenilo i dovelo do toga da planeta postane sušna, smrznuta pustinja kakva je danas. Crvena planeta je ušla u ovaj period tokom onoga što se zove amazonska epoha, koja je počela pre oko tri milijarde godina i još traje.
Najnovija otkrića na osnovu podataka sa Zurong rovera sugerišu da bi mesto sletanja moglo da skladišti veliku količinu vode u obliku minerala koji bi se mogli iskoristiti za buduća istraživanja Crvene planete, navode mediji.