VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
U Pekingu će biti testirano gotovo 90 odsto populacije kineske prestonice, koja broji oko 22 miliona stanovnika, navodi kineski Global tajms.
Mnogi stanovnici Pekinga požurili su u supermarkete da bi se opskrbili hranom i drugim zalihama pre mogućih lokalnih blokada, poredeći situaciju sa Šangajom, gde je u martu prijavljeno više od 1.000 slučajeva pre nego što su stroga ograničenja karantina uvedena za 26 miliona ljudi u najvećem kineskom gradu, navodi Rojters, a prenosi Tanjug.
Vlasti su danas odlučile da u Pekingu zatvore neke teretane, pozorišta i turističke lokacije, dan nakon što je započeto testiranje u najvećem kvartu Pekinga, Čaojangu, u kom živi 3,45 miliona ljudi, a koje će se obavljati u tri etape.
Stanovnici i oni koji rade u Čaojangu su testirani u ponedeljak, pa ponovo u sredu i petak,a Peking je najavio da će do subote sprovesti testiranja u 10 drugih okruga i jednoj razvijenoj ekonomskoj zoni, prenosi Rojters.
Kineska prestonica prijavila je u ponedeljak 29 novih slučajeva lokalnog prenosa kovida 19.
Red ispred prodavnice u Pekingu
© AP Photo / Mark Schiefelbein
„Global tajms“ navodi da su vlasti Pekinga odlučile da uvedu preventivne mere u ranoj fazi, iako se veruje da se virus „tiho“ širi već nedeljama, zbog nadolazećeg Praznika rada 1. maja, koji je u Kini državni praznik i kada se očekuju veća kretanja stanovništva.
U pojedinim delovima Pekinga uvedene su i druge karantinske mere, pa su tako u Čaojangu neke ulice proglašene za „privremeno kontrolisana područja“, u kojima stanari ne smeju da izađu iz zapečaćenih delova, moraju da se registruju prilikom izlaska i ulaska iz svojih stambenih blokova, a u njima je uveden i rad od kuće, navodi kineski državni medij.
Iako su brojni stanovnici Pekinga požurili da se opskrbe hranom, „Global tajms“ piše da je bilo samo privremenih nestašica, dok su rafovi radnji kasnije popunjeni, baš kao i zalihe onlajn trgovina.