Naučnici Nacionalnog istraživačkog tehnološkog instituta „MISiS“ su zajedno sa kolegama iz Indije i Tajlanda osmislili tehnologiju zasnovanu na prirodnim vlaknima kokosa. Otkrili su da su vlakna veoma čvrsta i otporna na promene temperature i koroziju, piše list „Moskovski komsomolec“.
Napravili su takozvani „zeleni“ kompozit povezivanjem biljnih vlakana sa fenolformaldehidnom komponentom na bazi fenolne smole.
Kompozit su pravili tako što su vlakna zajedno sa formaldehidom zagrevali i na taj način dobijali homogenu masu. Materijal za izgradnju puteva su ispitivali nakon što su kokosu dodali 40 odsto i 60 odsto fenolformaldehida. Zatim je materijal ispitivan istezanjem i savijanjem koliko je izdržljiv, kao i kojom brzinom apsorbuje vodu.
Osim toga su i upoređivali dva tipa vlakana - neobrađena i obrađena koncentrovanim rastvorom natrijum-hidroksida (kaustične sode). Drugi tip je bio elastičniji za 45-60 odsto i za 30-40 odsto jači u odnosu na prvi uzorak.
Kompozit koji su otkrili se neće koristiti samo za izgradnju puteva već i za kućnu i industrijsku upotrebu, za avione i vozove kao ekološka obloga na zidovima i podovima.