VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Povodom tvrdnji da pojedini muškarci zloupotrebljavaju program „Domovi za Ukrajinu“, u okviru kog su Britanci pozvani da na određeno vreme ukrajinskim izbeglicama ponude smeštaj, iz UNHCR-a su za „Gardijan“ naveli da bi mogao da se uvede „primereniji proces uparivanja“ kako bi se obezbedilo da žene koje su same, ali i one sa decom, budu smeštene kod porodica ili parova.
Inače, prema ovom programu, domaćini u Britaniji moraju sami da ostvare kontakt sa izbeglima iz Ukrajine, zbog čega mnogi to čine preko društvenih mreža. Britanski mediji napominju da domaćina plaća država i da im za smeštaj Ukrajinca daje 350 funti mesečno.
Služba koja sprovodi taj program, koji je podržala britanska vlada, počela je sa radom pre nešto više od nedelju dana, a oni koji žele da se presele u Veliku Britaniju moraju da imaju sponzora pre nego što podnesu zahtev za vizu.
UNHCR u saopštenju navodi da postoji potreba za adekvatnim zaštitnim merama, kao i da bi se „prikladniji proces uparivanja mogao uspostaviti tako što bi se obezbedilo da se žene i žene s decom uparuju sa porodicama ili parovima, a ne sa muškarcima koji su sami“.
„Gardijan“ navodi i primer jedne 32-godišnje Ukrajinke koja je tražila smeštaj u Britaniji, ali je, kako tvrdi, dobila neprikladne poruke od muškaraca na Fejsbuku.
„Obratio mi se stariji čovek iz Londona koji je rekao da ću morati sa njim da delim spavaću sobu, i pitao me da li se slažem sa tim“, navela je ona u mejlu u koji je britanski list imao uvid.
Nedavno je i „Tajms“ objavio da je novinarka, koja se bila predstavila kao 22-godišnja Ukrajinka iz Kijeva, otkrila da je nekoliko minuta nakon što je objavila poruku na najvećoj Fejsbuk grupi za britanske domaćine bila preplavljena neprikladnim porukama.
Neki muškarci su lažno predstavili da imaju nekoliko spavaćih soba u svojim jednokrevetnim kućama, a jedan joj je predložio da dele krevet, napisavši: „Imam veliki krevet. Mogli bismo zajedno da spavamo“.
Drugi muškarac joj je ostavio glasovnu poruku koja je glasila: „Spreman sam da ti pomognem, a možda i ti meni možeš da pomogneš“.