VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Genocid je pravno vrlo jasna definicija koja ne odgovara trenutno poznatim činjenicama“, rekla je Le Penova u intervjuu za televiziju „Frans 2“ odgovarajući na pitanje da li bi ono što se dešava u Ukrajini nazvala genocidom.
Ranije je francuski predsednik Emanuel Makron nazvao Ruse i Ukrajince bratskim narodima i nije hteo da oceni dejstva Rusije u Ukrajini kao genocid, napominjući da je sada potrebno da se bude oprezan sa terminima. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski rekao je da su ove izjave „veoma bolne“ za Ukrajinu.
Komentarišući reakciju Zelenskog na Makronove reči, Marin le Pen je primetila da je to normalno i da razume njegov stav.
„Ali on (Zelenski) ponekad traži od drugih država više nego što mu se može dati“, dodala je političarka.
Specijalna vojna operacija Rusije u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Buča i Kramatorsk i njihova paralela sa Račkom i Markalama, kao i to ko je kriv za zločine za koje je Zapad odmah okrivio Ruse (kao svojevremeno Srbe), bili su tema emisije „Novi Sputnjik poredak“: