OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
„Ruska strana u aktuelnim uslovima nema nameru da nastavi pregovore sa Japanom o mirovnom sporazumu zbog nemogućnosti da se razgovara o potpisivanju fundamentalnog dokumenta o bilateralnim odnosima sa državom koja zauzima otvoreno neprijateljske stavove i nastoji da nanese štetu interesima naše zemlje“, navodi se na sajtu ruskog MIP-a.
Kao odgovor na antiruske sankcije Tokija, Moskva obustavlja bezvizna putovanja za japanske državljane na Južna Kurilska ostrva, saopštio je ruski spoljnopolitički resor.
„Doneta je odluka o ukidanju bezviznog režima za japanske državljane na osnovu sporazuma o bezviznoj razmeni između južnih Kurilskih ostrva Ruske Federacije i Japana iz 1991. godine i o maksimalnom olakšanim posetama bivših japanskih žitelja južnih Kurila njihovih nekadašnjih prebivališta iz 1999. godine“, navodi se u saopštenju.
Kao odgovor na odluke japanske vlade da uvede Rusiji nekoliko paketa sankcija, Moskva blokira produženje statusa Japana kao partnera Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju u sektorskom dijalogu.
Pored toga, Rusija se povlači iz dijaloga sa Japanom o uspostavljanju zajedničkih privrednih aktivnosti na Kurilskim ostrvima.
„Sva odgovornost za štetu bilateralnoj saradnji i interesima samog Japana leži na zvaničnom Tokiju, koji se svesno opredelio za antirusku politiku umesto da razvija obostrano korisnu saradnju i dobrosusedstvo“, napomenulo je Ministarstvo.
Spor sa Japanom
Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Tokio je vraćanje tih ostrva postavio kao uslov za zaključivanje mirovnog sporazuma sa Ruskom Federacijom, koji nakon Drugog svetskog rata nije potpisan.
SSSR i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju. Sovjetski Savez se nadao da će ta Deklaracija okončati spor, ali je Japan smatrao da je dokument samo deo rešenja problema i nije odustao od pretenzija na ostrva. Kasniji pregovori nisu dali rezultate i mirovni sporazum nakon Drugog svetskog rata nikada nije ni potpisan.
Stav Moskve zasniva se na tome da su Južni Kurili ušli u sastav Sovjetskog Saveza nakon Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima, koji ima odgovarajuće međunarodno-pravno utemeljenje, nije upitan.
U novembru 2018. godine u Singapuru je održan sastanak predsednika Rusije Vladimira Putina i japanskog premijera Šinza Abea. Strane su se dogovorile da ubrzaju pregovarački proces o mirovnom sporazumu zasnovanom na Zajedničkoj sovjetsko-japanskoj deklaraciji iz 1956. godine. To je ozbiljan ustupak Japana, jer je do sada njegov zvaničan stav bio — da se mu prvo vrate četiri ostrva Kunašir, Iturup, Šikotan, Habomaj, pa da se tek nakon toga zaključi mirovni sporazum.