OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratitena kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, asve video sadržaje na platformi „Odisi“(odysee.com).
Bajatović je ocenio da Bugarska tu kupovinu ne može da obustavi, jer bi i sama ostala bez gasa.
„Mislim da je to politička izjava. Rezultat pritiska na Bugarsku, a zatim je to pritisak na Srbiju i Mađarsku“, rekao je Bajatović gostujući na TV Prva.
Bajatović je kazao da Srbija trenutno „vuče“ gas iz dva pravca i da 50-60 odsto stiže Balkanskim tokom preko Bugarske, dok deo gasa stiže preko Mađarske. Naveo je da se za zemlje Evrope gas bez prestanka isporučuje i preko Ukrajine.
„Nisu ukinuti sviftovi. Za energente funkcioniše bankarski sistem“, rekao je on.
Bajatović je rekao da Vlada Srbije i Ministarstvo finansija subvencionišu cenu gasa za potrošače u Srbiji.
„Neće biti poskupljenja gasa, neće ga faliti“, kazao je on.
Odluku Vlade Srbije da subvencioniše ocenio je kao odličnu, jer se njom suspreže inflacija, a obezbeđuju investicioni potencijali Srbije.
Govoreći o ograničenjima uvoza nafte, Bajatović je istakao da se tu Srbiji preti kaznama, a zemlje Evrope nastavljaju da uvoze rusku naftu. Rekao je da Srbija ima gde da kupi naftu, ali i istakao da je NIS srpska kompanija, bez obzira na stepen ruskog vlasništva u njoj.
„I da kupimo naftu iz Venecuele, opet ćemo je prerađivati u NIS-ovoj rafineriji. Šta sad treba da nam kažu, da ne možemo ni da prerađujemo“, zapitao se on.
Bajatović je ocenio da je reč o pritisku na Srbiju, te da regionu ne odgovara jačanje Srbije bez obzira što je pomagala vakcinama, a pomagaće i žitom.
„Nema razloga da brinemo za količine gasa i derivata, ni za hranu koju proizvodimo i možemo drugima da damo, važno da ostane politička stabilnost“, rekao je Bajatović, preneo je Tanjug.