OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
„Kineski narod je potpuno u stanju da saoseća sa bolom i stradanjima drugih zemalja, jer nikada nećemo zaboraviti ko je bombardovao našu ambasadu u Jugoslaviji. Takođe nam nisu potrebna predavanja o pravdi onih koji krše međunarodno pravo“, navodi se u saopštenju objavljenom kao odgovor na kritiku kineskog stava po pitanju ukrajinske krize od strane NATO-a.
U saopštenju se još ističe da NATO, budući da predstavlja ostatak hladnog rata i najveći vojni savez na svetu, nastavlja da proširuje svoju teritoriju i spektar operacija.
„NATO bi morao dobro da se zamisli kakvu je ulogu odigrao u obezbeđivanju mira i stabilnosti u celom svetu“, naglašava se u tekstu saopštenja.
Prethodno je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao Kinu da osudi specijalnu operaciju Rusije u Ukrajini, o čijem početku je 24. februara objavio ruski predsednik Vladimir Putin.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine više puta je isticalo da kad je u pitanju ukrajinska kriza, Kina je uvek postupala objektivno i nepristrasno, donosila nezavisne sudove i iznosila sopstveni stav na osnovu suštine samog pitanja. Pored toga, Kina je, kako se navodi, uvek pozivala na dijalog i pregovore u cilju smirivanja situacije.
Sedmog maja 1999. godine usled bombardovanja Jugoslavije od strane NATO-a, pogođena je i kineska ambasada u Beogradu. Tom prilikom poginulo je troje ljudi, a više od 20 je ranjeno.