OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
Amerikanac Dejvid Benet (57) koji je u januaru primio genetski izmenjeno svinjsko srce, umro je u utorak. Benet je bio prvi pacijent ikad koji je primio životinjski organ, genetski modifikovan kako bi se sprečilo da ga ljudski organizam odbaci.
„Taj pokušaj presađivanja koji je sproveden je ostavio dosta odjeka u svetu i pacijent je ipak živeo dve meseca. Potrebno je vreme da se prevaziđu sve prepreke. Nije stvar u tehnici izvođenja operacije. Za glavno lečenje posle su odgovorni imunolozi“, rekao je prof. dr Miljko Ristić, koordinator za kardiologiju Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Ristić je objasnio i da ovo nije nova metoda.
„Ovo uzimanje srca od svinje nije ništa novo. Mi imamo već srčane zaliske koje ugrađujemo od svinje ljudima koji žive i do 20, 30 godina posle transplantacije. Izgleda da organi svinje odgovaraju ljudskom organizmu. Nikada nismo primetili da je došlo do odbacivanja tog zaliska od svinje. Pacijent živi jako dugo bez ikakve imuno-terapije“, rekao je dr Miljko Ristić.
Dr Ristić kaže da je problem manjka donora doprineo da se pokuša poduhvat presađivanja srca svinje pacijentu u Srbiji.
„Problem manjka donora je problem koji se nije prevazišao decenijama. Ranije je bilo potreba za srcem oko 50.000 kandidata u celom svetu, a sada se taj broj novih pacijenata popeo na 100.000. To je enorman broj. Samo 5.000 donora imate u svetu. Godišnje u Srbiji oko 55 odsto onih koji letalno završe su bili srčani pacijenti, a na drugom mestu su onkološki pacijenti“, rekao je dr Miljko Ristić, prenosi Kurir.