Nalazište je na malom ostrvu Gaga, gde su istraživači pronašli nekoliko struktura koje su datirane analizom ugljenika-14 na komadima drvenog uglja pronađenih na lokalitetu, prema čemu je naselje smešteno u period oko 6.500 godina pre nove ere.
Pronađeni objekti su kružnog oblika i napravljeni su od lokalnog kamena, očuvanog do visine od skoro jednog metra. Tim arheologa je saopštio da je reč verovatno o kućama za malu zajednicu koja je živela na ostrvu tokom cele godine. Stanovništvo se oslanjalo na prikupljanje resursa iz mora i lov, o čemu svedoči pronalazak fino obrađenih kamenih vrhova strela.
Arheolozi su iskopali preko 8.500 godina stare strukture na ostrvu Gaga, zapadno od Abu Dabija
© Foto : Department of Culture and Tourism - Abu Dhabi
Ranije se smatralo da je taj region prvi put naseljen tokom neolita kao rezultat pomorske trgovine na velike udaljenosti, međutim, otkriće na Gagi je pokazalo da su neolitska naselja postojala pre početka trgovine i da su umesto toga ona posledica lokalnih ekonomskih i ekoloških uslova koji su doveli do prvog naseljenog života u današnjim Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Iako još uvek nije sigurno dokad su se građevine koristile, arheolozi su pronašli posmrtne ostatke čoveka koji su stari oko 5.000 godina.
Pre iskopavanja Gage, najranije poznate građevine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima pronađene su na ostrvu Marava, takođe kod obale Abu Dabija. Zajedno sa dokazima iz Marave, novi dokazi iz Gage ukazuju na to da su ostrva Abu Dabija bila stecište ljudske inovacije i naseljavanje tokom neolita – vremena fundamentalnih promena u velikom delu starog sveta, piše portal „Heritedž dejli“.