VOJSKA I NAORUŽANJE

Puška „kakvu imaju tata i mama“: Amerikanci izbacili na tržište naoružanje za decu /video/

JR-15, puška namenjena deci po uzoru na automatsku pušku kakva se koristila u nizu krvavih pucnjava, nedavno se pojavila na tržištu Sjedinjenih Američkih Država i izazvala buru u udruženjima koja se bave suzbijanjem nasilja počinjenog oružjem.
Sputnik
Njen proizvođač „WEE1 Tastical“ predstavio ju je kao pušku „kakvu imaju tata i mama“ uz komentar da je ovo „prvo među mnogim oružjem koje će odraslima pomoći da deci otkriju streljaštvo u potpunoj bezbednosti“.
JR-15 (skraćeniza za junior) duga je 80 cm i teška manje od kilogram. Opremljena je okvirima sa peti 10 metaka kalibra 22 LR, a na tržištu se pojavila sredinom januara po ceni od 389 dolara.

Masovne pucnjave u SAD

Model za odrasle, AR-15, je civilna verzija vojnog oružja kakvo se koristilo u nizu krvavih pucnjava, pre svega u školama, koje su zgrozile ne samo Ameriku već i ceo svet.
Masovna ubistva iz vatrenog oružja su pošast u SAD, gde je pravo na nošenje oružja zagarantovano Ustavom. Pokušaje regulisanja njegove prodaje neretko blokira američki Kongres, gde oružarski lobi NRA ima snažan uticaj.
Dana 14. decembra 2012. psihički poremećeni mladić ubio je 26 ljudi, među kojima 20 dece, u osnovnoj školi „SandiHuk“ u Njutaunu u Konektiketu.
Puškom AR-15 su počinjeni i napadi u Las Vegasu 2017, najsmrtonosniji u novijoj istoriji zemlje, sa58 mrtvih, i u srednjoj školi u Parklandu na Floridi (17 mrtvih) 2018. godine
„Na prvi pogled čini se kao neumesna šala. Gledano izbliza, čini se samo neumesno“, komentarisao je u petak Džoš Šugarman, glavni direktor organizacije „Vajolens polisi center“ koja se bori protiv oružanog nasilja.

Marketing za oružje

„Njutaun ekšn elijens“, organizacija koja se zauzima za ograničavanje oružja, osudila je oružarski lobi i proizvođače koji „čine sve kako bi i dalje gomilali profit“.
Džoš Šugarman je kritikovao i promotivne slike kojima proizvođač želi da privuče mlade, na kojima je gusarska glava sa irokez frizurom za dečake i s plavim repićem na vrhu glave za devojčice, a obe imaju cuclu u ustima i metu u oku.
U izveštaju o metodama koje američki proizvođači oružja koriste da bi privukli mlade, objavljenom 2016, upozorava se da se oružje pravi u živim bojama - ružičastoj, crvenoj, narandžastoj i metalik ljubičastoj - koje mladi vole i da je lakše za rukovanje.
U 2021.godini vatrenim oružjem je počinjeno gotovo 45.000 ubistava u SAD, među kojima oko 24.000 samoubistava, a ubijeno je više od 1.500 maloletnika, objavila je organizacija „Gan vajolens arhiv“, preneo je Indeks.
Komentar