Direktor Kancelarije za KiM ukazao je na narastajući talas nasilja prema Srbima u pokrajini, podsetivši da su etnički motivisani napadi na naš narod, njegovu imovinu i na svetinje SPC, svakodnevna pojava.
Zabrinjava činjenica da je od početka ove godine zabeleženo tri puta više incidenata prema Srbima na KiM, u odnosu na isti period prošle godine, rekao je Petković.
Ako se tome dodaju i orkestrirane poruke političara iz Prištine i po pitanju održavanja srpskih izbora 3. aprila, jasno je da su Srbima na Kosovu i Metohiji, pored bezbednosti, ugrožena i najelementarnija ljudska i politička prava, naglasio je Petković.
On je upozorio da je odgovornost na međunarodnoj zajednici i da, ukoliko se ne izvrši pritisak na Prištinu i Srbima se ne omogući da glasaju 3. aprila, to može voditi ka nesagledivim posledicama i dovesti u pitanje do sada uložene napore u traženju rešenja za normalizaciju stanja u pokrajini.
Petković je ukazao i na činjenicu da je Beograd ispunio sve do sada preuzete obaveze iz Briselskog dijaloga, dok je, sa druge strane, dugačak niz sporazuma koje Priština ne želi da implementira, kao što su, formiranje ZSO, dogovori iz oblasti energetike, pravosuđa i oni koji se odnose na pitanje nestalih, koje je za našu stranu, pre svega civilizacijsko i humanitarno, a ne političko pitanje.
"I pored stalne i otvorene opstrukcije i nezainteresovanosti Prištine, Beograd će i dalje ostati opredeljen za dijalog, jer smo svesni da se samo razgovorima može doći do mirnog rešavanja svih otvorenih pitanja i stvaranja preduslova za trajnu stabilizaciju prilika u pokrajini i celom regionu", zaključio je Petković.
Na sastanku je bilo reči i o nedavnoj poseti direktora Petra Petkovića Berlinu, gde je sa nemačkim zvaničnicima razgovarano o dijalogu Beograda i Prištine.
Na kraju sastanka, Petković je istakao da se Beograd nada nastavku uspešne saradnje sa nemačkim partnerima, u traženju kompromisnih rešenja za postojeće probleme u regionu.