Februara 8. 1969, pre 53 godine, nebeski objekat je obasjao nebo nad Aljendeom, gradom na 253 kilometra od glavnog grada Meksika. Bio je to meteorit koji je izazvao veliko interesovanje međunarodne naučne zajednice, jer je najveći karbonski hondrit ikada pronađen. To je tip kamenog meteorita, koji se nisu izmenili tokom topljenja i diferencijacije od iskonskog tela.
Meteorit potiče iz orbite planete Jupiter, najveće u Sunčevom sistemu, a u Zemljinu atmosferu ušao je sa jugozapada Aljendea, gde se raspao, podsetio je istraživač sa Instituta za astronomiju Nacionalnog autonomnog univerziteta Meksika (UNAM) Danijel Flores Gutjerez, prenosi Sputnjik mundo.
Meteorit Aljende, proučavan u lunarnoj laboratoriji Nacionalne agencije za aeronautiku i svemir (NASA) vlade Sjedinjenih Država, identifikovan je kao ugljenično telo sa mineralnim elementima poznatim na Zemlji.
„Utvrđena je i njegova starost, a izotopi ukazuju da je nastao pre nego što je Sunce počelo da sija“, navodi astronomsko istraživanje, odnosno radi se o telu starom oko 4,75 milijardi godina.
Proučavanje meteorita, podsetio je Flores Gutjerez, omogućilo je prilagođavanje ideja o formiranju kratera na Mesecu.
„Studija o meteoritu iz Aljendea vodi do ranih faza formiranja Sunčevog sistema, do nečega što je nedavno dokumentovano sa određenim karbonskim kristalnim aranžmanima u meteoritu“, navodi UNAM u popularnom članku.
Kosmičke poruke meteorita, naglasio je univerzitet, još nisu iscrpljene, pa je to i dalje predmet interesovanja astronoma.