„Koji im je cilj? Mislim da je cilj da unište narodne republike. I sve to sa namerom da se Rusija uvuče u unutrašnji ukrajinski sukob“, rekao je on u intervjuu za list „Moskovski komsomoljec“.
Prema njegovim rečima, ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog nacionalisti i zapadni pokrovitelji guraju u rat.
„U toku je masovno prebacivanje stotina tona vojne tehnike i municija iz američkih baza u Evropi, iz Velike Britanije i Kanade. Povećava se kontingent savetnika i instruktora specijalnih snaga NATO-a. Čak postoje informacije o pojavi multinacionalnih odreda militanata-džihadista“, upozorio je Nariškin.
S tim u vezi, naveo je da su u zonu sukoba u Donbasu stigli novinari kako bi pripremili lažne priče.
„Savet bezbednosti Ukrajine i Oružane snage te zemlje pripremaju provokacije na liniji razgraničenja u Donbasu i njihovo 'dokumentovanje' u stilu dezinformacija u vezi sa 'Belim šlemovima' u Siriji. Kontingent 'propagadnih snaga za operativno razmeštanje' zapadnih medija je višestruko povećan tamo“, istakao je on.
Kako je rekao, optužbe na račun Rusije da navodno priprema invaziju na Ukrajinu su dobro izrežirana provokacija. Moskva nema takve planove, istakao je šef ruskih obaveštajaca.
„Optužbe za agresivne planove protiv Ukrajine su neosnovane. Planova za 'invaziju' nije bilo i nema ih i sve što se dešava oko toga je dobro izrežirana provokacija. Znamo njene autore i vidimo kakvim snagama i sredstvima nastavlja da se umnožava ova zlonamerna i veoma opasna laž“, konstatovao je Nariškin.
Nije u interesu naroda da se plamen rata rasplamsa
Posledice sukoba, koji može da se razbukta usled aktivnosti ukrajinskih vlasti, biće teške za narode Rusije i Ukrajine, smatra on.
„Ukrajinske vlasti, koje se aktivno zalažu za vojnu avanturu, vrlo su svesne svoje sudbine nakon raspirivanja sukoba. Nije u interesu naroda Ukrajine i Rusije da se plamen rata rasplamsa. Posledice bi u svakom slučaju bile teške za sve“, naglasio je.
Nariškin je dodao da ponovno uspostavljanje dobrih odnosa između Rusije i Ukrajine otežava nesposobnost dogovora kijevskog režima i političkih snaga koje su došle na vlast tokom državnog prevrata 2014.
U isto vreme, konfontaciju na jugoistoku zemlje nazvao je glavnom pretnjom po Ukrajinu.
„Jedini put za rešavanje tog sukoba je diplomatski. To je put primene paketa mera za implementaciju Minskih sporazuma“, zaključio je direktor.
Sukob na istoku Ukrajine traje skoro osam godina, a za to vreme je, prema podacima UN, stradalo preko 13.000 ljudi, a oko 44.000 je povređeno.
SAD i druge zemlje NATO-a podstiču napetost u Donbasu, jer isporučuju Ukrajini naoružanje i šalju vojne instruktore. Moskva je više puta pozivala da se region prestane pumpati oružjem, jer to može podstaći Kijev na vojne avanture.