„To se naziva banalnošću. Reći da put ka miru u Ukrajini leži kroz primenu Minskih sporazuma je isto kao da kažemo da je ulje masno i da se Volga uliva u Kaspijsko more. Apsolutno besmislena fraza, koja ne povlači nikakve reakcije i posledice, mada su upravo one zemlje koje to izjavljuju, pre svega Nemačka i Francuska, ponudile realna rešenja za primenu Minskih sporazuma, jer su one garant tih sporazuma, ali one sada samo ponavljaju tu mantru. Dakle, ovo je samo prazna priča o problemima, posebno u ovom formatu, u formatu Nemačka-Francuska-Poljska. Kakve veze Poljska ima s tim? Sa Minskim sporazumima ona nije nikako povezana, već je, naprotiv, jedna od najdestruktivnijih snaga na Zapadu i nije zainteresovana za normalizaciju situacije u Ukrajini. Dakle, ove izjave nemaju i ne mogu imati nikakvog praktičnog efekta“, ističe Nosevič.
Rusija i SAD — ključni igrači za rešavanje krize
„Evropljani mogu da pričaju šta hoće, jer od njih uopšte ne zavisi strateško rešavanje situacije u Ukrajini. I ne samo Ukrajine, to se odnosi na opštu situaciju u Evropi, vojno-strateški balans snaga, odnosa snaga i slično. Ovde su jedino važni razgovori Rusije i SAD o bezbednosti u Evropi. Trećeg punopravnog učesnika u ovim pregovorima nema. Dakle, Evropa u ovoj situaciji može sebi da priušti da priča šta hoće, to i dalje neće imati nikakve praktične posledice“, kaže Nosevič.
Rusija — višegodišnji borac za evropsku bezbednost
„Naglašavam da je proces o onome o čemu oni govore već u toku — do pre dva meseca oni to čak nisu ni pominjali, sve dok Rusija nije iznela svoje predloge o bezbednosnim garancijama. Danas o tome govore i već se čuju priče da se na Rusiju mora računati. Čak polazeći od raspoloženja naroda različitih evropskih zemalja, oni su prinuđeni da uzimaju u obzir naše interese“, kaže ruski ekspert Jurij Kot.