Petković je naglasio da Priština svojim potezima svakodnevno generiše tenzije na Kosovu i Metohiji i tom prilikom je ukazao na nedavno onemogućavanje glasanja u srpskim sredinama, na referendumu o promeni Ustava Srbije.
Petković je ukazao i na pretnje političkih zvaničnika iz Prištine da će Srbima u pokrajini biti i u budućnosti zabranjeno da glasaju na izborima Republike Srbije, što, kaže, na najgrublji mogući način predstavlja ugrožavanje osnovnih ljudskih i građanskih prava srpskog naroda.
„Ako se pored toga uzmu u obzir gotovo svakodnevni, etnički motivisani napadi na Srbe, kojih je od početka prošle godine do danas bilo 142, ugrožavanje njihove imovine i egzistencije u celini, kao i ugrožavanje imovine SPC, postoje opravdani razlozi za našu zabrinutost za bezbednost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji“, kaže Petković.
On je podsetio da je Beograd ispunio sve do sada preuzete obaveze iz Briselskog dijaloga, dok sa druge strane, politička garnitura u Prištini više od 3.200 dana odbija da omogući formiranje Zajednice srpskih opština, kao što odbija da implementira odredbe koje se odnose na pravosuđe, energetiku, poštovanje slobode kretanja i posete zvaničnika pokrajini.
Takođe, naveo je da Priština onemogućava rad medijima na srpskom jeziku, što su, kaže, dodatni pritisci, koji prete da obesmisle do sada napravljene pomake u briselskim razgovorima.
On je izrazio očekivanje da će se predstavnici međunarodne zajednice angažovati u stvaranju uslova za izjašnjavanje srpskog naroda na predstojećim izborima na prostoru KiM i na taj način doprineti da se spreče posledice koje bi mogle da potkopaju same temelje dijaloga i opredeljenje za rešavanje nesuglasica mirnim i političkim sredstvima.
Iako Priština kontinuirano i otvoreno pokazuje da nije zainteresovana za suštinski napredak u dijalogu, Beograd ostaje dosledno opredeljen za rešavanja nesuglasica za pregovaračkim stolom i stvaranje preduslova za trajnu, bezbednosnu stabilizaciju prilika u regionu, zaključio je Petković.
Pič je, prihvatajući različite pozicije Srbije i njegove zemlje o nezavisnosti Kosova i Metohije, opisao svoju novu ulogu kao ulogu britanskog izaslanika za Zapadni Balkan, preneo je Tanjug.
Rekao je da će blisko sarađivati sa specijalnim predstavnikom EU na podršci dijalogu između Beograda i Prištine i održivom rešenju, na dobrobit svih ljudi u regionu.