Zaoštrena geopolitička situacija oko navodnog napada Rusije na Ukrajinu u žižu javnosti je izbacilo snabdevanje evropskih potrošača prirodnim gasom. Pored ostrašćenih izjava zapadnoevropskih političara i njihovih kolega iz SAD minule nedelje smo bili bombardovani i vestima o tome da bi u okviru sankcija Rusiji mogao biti i gasovod Severni tok 2, kao i to političari iz SAD pregovaraju sa proizvođačima, ali i azijskim kupcima ovog energenta da se tanker sa određenim količinama utečnjenog prirodnog gasa (LNG) preusmere ka evropskim terminalima.
Španski mediji, takođe, izveštavaju da se razmatra izgradnja gasovoda sa Pirinejskog poluostrva na istok, kako bi se pristigli LNG i gas koji u Španiju stiže gasovodima iz Alžira transportovali ka srednjeevropskim i istočnoevropskim zemljama. U tim informacijama, međutim, ne pominju se problem Španije i Alžira (krajem prošle godine) oko tranzita alžirskog gasa kroz Maroko do Španije.
Pored toga, sa Osmog ministarskog sastanka Savetodavnog veća Južnog gasnog koridora u Bakuu plasirane su informacije da bi Azerbejdžan ka Evropi mogle da poteku mnogo veće količine gasa, da bi ovaj emergent mogao da se doprma i iz nalazišta u Iranu, Iraku, Mediteranu… Pored političara iz Azerbejdžana ove vesti plasiraju političari zemalja učesnica ovog samite, pa i Srbije, kao i predstavnici EU, koji su ovaj događaj iskoristili da umanje značaj snabdevanja ruskim gasom evropskim potrošačima – bez obzira što, na primer, i neke svetske agencije i analitičari (zanimljivo, i američki) tvrde da Evropa ne može bez ruskog gasa.
Da podsetimo, Srbija je baš ovih dana startovala i izgradnju još jedne gasne veze sa susednom Bugarskom, pa je ovaj događaj, takođe, pored obezbeđivanja sigurnosti snabdevanja iskorišćen i za veličanje diverzifikacije izvora snabdevanja neruskim gasom.
Ako imamo u vidu aktuelnu energetsku krizu – manjak energenata, njihove astronomske cene i pogrošanje situacije u najavi jasno je da će ove gasne zavrzlame uticati na evropske ekonomije. Pitanje je hoće li se političari dozvati pameti i početi ne samo da govore već i delaju u najboljem interesu građana čiju sudbinu kroje svojim poprilično neodgovornim ponašanjem. Jer, čini se da su zbog globalne antiruske energetska histerije mnogi zaboravili šta im je posao. U današnjoj emisija “Energija Sputnjika” sagovornik Jelice Putniković na ove gasne teme je energetičar Miloš Zdravković.
„Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog ponedeljka u 21.00.