Prelomni trenutak za NATO
„U novije vreme, tačnije posle Hladnog rata ovo jeste prelomni trenutak, jer pojedine vodeće članice NATO-a pre svega u Evropi iskazale su nesaglasnost sa američkim interesima u pogledu angažovanja na istoku Evrope, što je nekada bilo nezamislivo“, kaže Kovač, general-major u penziji.
„Zato što se bez ikakvih vidljivih razloga ulazi u direktan konflikt sa Rusijom. Naime, ovaj sukob u Ukrajini ili oko Ukrajine i cela ta kriza nije režirana od evropskih država, nego od Amerike i Velike Britanije. Po medijskoj propagandi, po slanju trupa od strane Amerike i Britanije može se prepoznati da su to dve zemlje najzainteresovanije da ova kriza u bilo kojoj formi preraste u neki lokalni rat kako bi se satanizovala Rusija“, veruje Kovač.
Amerika smišljeno gura Evropu u rat
NATO i Amerika iz 1999. godine i danas nisu isto
„Amerika je tada bila na vrhuncu moći u svakom smislu i nije bilo te države koja je smela da joj se suprotstavi. Rusija je dotle tada bila na kolenima i nije imala saveznike. Danas je sve drugačije. Evropa sve jasnije vidi da dok god su Amerika i Britanija uključene u narušavanje bezbednosti Evrope, za nju neće biti sreće i da ta linija na istoku Evrope postaje sve čvršća, što će štetiti privredi i svakom drugom razvoju Evrope i činiti je nebezbednom sa mnoštvom mogućih lokalnih sukoba. Dakle, to vreme i ovo danas ne može da se poredi, jer su nastale dve velike supersile koje utiču na kreiranje globalnih odnosa, a to su Rusija i Kina“, naglašava Kovač.
Ako u Ukrajini dođe do sukoba, NATO može da „pukne“
„To se neće desiti u mirnom vremenu, jer Amerika još ima moć da može da utiče na zemlje-članice. Ali, ako bi došlo do oružane krize oko Ukrajine, Baltika i ukoliko bi se još desilo da poginu prvi vojnici, onda bi, siguran sam, došlo do otkazivanja poslušnosti u NATO savezu“, smatra Kovač.