Legenda o junaštvu Dimitrija Begovića, oficira i junaka Topličkog ustanka, koji je za svoj narod žrtvovao najpre porodicu, a zatim i svoj život, decenijama se prenosi u topličko-jablaničkom kraju.
Njegov grob na vrhu Radan planine, poštovali su i partizani i četnici u Drugom svetskom ratu, a danas ga obilaze brojni poštovaoci, planinari i turisti. Svi navodi o njegovoj smrti koji su se, više od veka, prenosili kao predanja, konačno su dobili i naučnu potvrdu, preneo je RTS.
„Ustanovljeno je da neki delovi skeleta nedostaju — desna šaka, delovi grudnog koša, što bi moglo da odgovara priči o tome kako je nastradao, odnosno da je aktivirao ručnu bombu, čime je usmrtio sebe i dva bugarska vojnika“, izjavila je profesorka Instituta za anatomiju Medicinskog fakulteta u Beogradu Marija Đurić.
Profesor Biološkog fakulteta Dušan Keckarević ističe da su zahvaljujući Begovićevoj bratanici i nekim srodnicima po muškoj liniji uspeli da utvrde genetičke profile, odnosno da su u srodstvu, da dele identične varijante po poreklu.
Ovakva saznanja i naučne potvrde, veoma su, ukazuju stručnjaci, važna za istoriju, ali i za buduće naraštaje. Zahvaljujući Dimitriju Begoviću, ovaj kraj šansu vidi i u razvoju seoskog i banjskog turizma.
U toku ove godine počinje izgradnja puta preko Radan planine dužine 26 i po kilometara, a vrednost radova je 850 miliona dinara.
Taj put povezaće dva okruga — Toplički i Jablanički, naglašava Zlatan Miljković načelnik Topličkog okruga Povezaće i četiri banje — Prolom, Kuršumlijsku, Lukovsku i Sijarinsku banju i dve kulturne lokacije — Caričin grad i Đavolju Varoš.
Dimitrije Begović poginuo je 13. januara 1918. godine. Inače, u Prvom svetskom ratu, stradalo je 36 članova porodice Begović.