„Situacija je ozbiljna, ali ne danas, već mnogo dana, nedelja i meseci. Zato je važno da po ovom pitanju delujemo zajedno i ujedinjeno, a to uključuje i činjenicu da kažemo da je teritorijalni suverenitet jedne države u Evropi ne može biti narušen. To važi i za Ukrajinu. I mi to nećemo prihvatiti, a ako dođe do takve situacije, odgovorićemo zajedno“, poručio je Šolc na brifingu u Berlinu.
Kako kaže, Zapad zajedno procenjuje situaciju i koordiniše „dalje korake“.
Po njegovim rečima, predstojeći telefonski razgovor sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, koji će večeras biti održan, dobar je znak koordinisane saradnje.
O vojnoj podršci Ukrajini
Kancelar je podsetio da Berlin ne isporučuje ubojito oružje Ukrajini, ali da to ne znači prekid dalje saradnje i podrške u budućnosti.
„Pružamo podršku, tako je bilo i u prošlosti, ali jedina stvar koju smo, kao i prethodna federalna vlada, jasno govorili je da mi ne isporučujemo ubojito oružje. Osim toga, saradnja i podrška su postojali u prošlosti, a postojaće i u budućnosti, zajedno sa našim prijateljima“, odgovorio je Šolc na pitanje novinara o vojnoj podršci Kijevu.
O ostavci prvog čoveka ratne flote Nemačke
Šolc se osvrnuo i saopštenje da je komandant ratne flote Nemačke Kaj-Ahim Šenbah, koji je ranije izjavio da Krim nikad više neće biti deo Ukrajine, podneo ostavku na svoju dužnost. S tim u vezi, kancelar smatra da je da njegov stav o Krimu ne predstavlja stav nemačke vlade.
„Izjave koje je dao viceadmiral ne odražavaju stavove federalne vlade, stoga je njegova ostavka prihvatljiva“, dodao je.
Podsetimo, američki mediji su, pozivajući se na Belu kuću, javili da će predsednik SAD Džozef Bajden u ponedeljak uveče razgovarati sa evropskim liderima putem video-veze, kako bi razmotrili situaciju oko „rastućeg vojnog prisustva Rusije u blizini ukrajinskih granica“.
Rusija je u više navrata odbacivala optužbe Zapada i Ukrajine za „agresivna dejstva”, navodeći da nikome ne preti i nikoga ne namerava da napada, a da se izjave o „ruskoj agresiji” koriste kao izgovor za razmeštanje više vojne tehnike NATO-a u blizini ruskih granica.