„Naša medijska scena obilježena je zamračivanjem programa iz Srbije, napadima na naše kolege i prevlašću politike nad profesijom. Krajem prošle godine crnogorski AEM je odlučio da zabrani pojedine programe iz Srbije i na djelu pokaže da je vjeran komunističkoj ideji i bivšem režimu. Neshvatljivo je da skojevski komesari iz AEM-a, ali i sa drugih medijskih kanala i dalje zagovaraju ideološku komunističku čistotu i pravovjernost i sve nas čuvaju od loših uticaja sa strane. Po pravilu, to su mediji iz Srbije (RTS i ‘Hepi‘) i AEM je tu da nas ‘zaštiti‘ od konstantne medijske agresije iz te zemlje. U tome ih iz sve snage podržava i aktuelna ministarka medija Tamara Srzentić! Zbog toga UNCG traži hitne smjene Tamare Srzentić i Ranka Vujovića, izvršnog direktora AEM-a!“, piše u saopštenju.
Vrijedan jubilej koji i ove godine obilježavamo – 150 godina novinarstva u Crnoj Gori i dalje je na početku. UNCG je prije godinu dana pokrenulo priču o štampanju odgovarajuće monografije povodom tog događaja i smatrali smo da je to ne samo novinarski, nego i državni poduhvat. Međutim, u vladinom službama misle drugačije i nemaju namjeru da bilo šta urade po tom pitanju. Ipak, UNCG neće odustati od tog projekta i nadamo se da ćemo sami obezbjediti novac za taj projekat. Monografija o 150 godina novinarstva to zaslužuje i njeno štampanje bila bi kruna rada našeg udruženja!
„Stanje u medijima svake godine se pogoršava. Novinari ne samo da primaju mizerne plate, rade bez osiguranja i ostalih obaveza poslodavca, nego su često i na meti raznih napada. Preko 25 novinara ove godine bilo je izloženo nekoj vrsti nasilja, što govori i da nova vlast, poput stare, malo radi da zaštiti novinare i stvori nam uslove dostojne za rad i dostojanstvo čovjeka”, piše u saopštenju.
Nažalost, dio krivice za sve to imaju i novinari, ističu iz UNCG
„Podijeljeni poput političara, zakopani u svoje rovove, dosljedno prodaju svoju profesiju za političku podobnost. Među nama nema ni osnovne solidarnosti i spremni smo da za ‘šaku dolara‘ napadnemo ne samo kolege, nego sve one koji ne dijele političke i ostale stavove medijskih poslodavaca. Hoće li novinari uspjeti da to prevaziđu pokazaće vrijeme, ali za sada malo je znakova da su novinari svjesni da njihova sudbina, između ostalog, zavisi i od njih samih“, piše u saopštenju.
„I pored toga novinari ne smiju da posustaju i predaju se na milost i nemilost političarima, nego moraju da pronađu metode da sačuvaju slobodu i da svoju profesiju prikažu onakvom kakva je, a ne onakvom kakvu od nje prave oni koji nijesu novinari“, piše u saopštenju koje potpisuju Tihomir Burzanović, predsjednik Ivan Milošević, generalni sekretar.
Svečana skupština UNCG održaće se 23. januara u Srpskoj kući u 12 sati. U nedjelju ćemo i podijeliti i tradicionalna novinarska priznanja.