Prema njegovim rečima, ruski lider mu se tada obratio ironičnim predlogom da promene ime sedišta Alijanse. Političar je naveo da je prevodilac koji je prisustvovao sastanku primetio igru reči i uspešno prepričao zapadnim partnerima Putinovu šalu.
„On je rekao: ‘Primetio sam da ste vi, generalni sekretaru, ne samo predsednik Severnoatlantskog saveta, već i predsednik Saveta evroatlantskog partnerstva, a sada i predsednik Saveta Rusija-NATO. Da li mogu da predložim da se preimenuje i sedište NATO-a u Dom Saveta?“, seća se Robertson i napominje da je u interpretaciji na engleski jezik to zvučalo kao Dom sovjeta (House of Soviets) - tako se nakada zvalo sedište Vrhovnog sovjeta Rusije.
On je naveo da su Putinove reči posebno uplašile delegaciju Poljske.
„To je bila šala, takva je atmosfera u to vreme vladala“, zaključio je bivši generalni sekretar NATO-a i dodao da je tadašnji sastanak bio plodotvoran za sve strane.
Ranije je Robertson saopštio da je Vladimir Putin, navodno, razmišljao početkom 2000-ih godina o članstvu Rusije u Alijansu. Ambasador Rusije u Velikoj Britaniji Andrej Kelin, koji je tada bio ruski ambasador u NATO-u, rekao je da su takvu nerealističnu ideju imali politikolozi, a ne ruska vlada.
O istoriji odnosa između Rusije i NATO-a u oktobru prošle godine govorio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. On je podsetio da je Severnoatlantska alijansa formirana ne zbog mira, već zbog konfrontacija, a rusko rukovodstvo nikada nije imalo iluzija kada je taj blok u pitanju.