SVET

Austrijski ministar: Rusija odgovorna za porast tenzija sa Zapadom

Ministar spoljnih poslova Austrije Aleksandar Šalenberg
Rusija je odgovorna za porast napetosti sa Zapadom, s obzirom da održava vojne vežbe sa Belorusijom, „preti da će rasporediti trupe“ u Latinskoj Americi i sprovodi sajber-napade na Ukrajinu, izjavio je šef austrijske diplomatije Aleksander Šalenberg.
Sputnik
„Rusija nastavlja da povećava eskalacije preko vojnih vežbi u Belorusiji, pretnjom da će rasporediti trupe u Venecueli i na Kubi, ili sajber-napadima u Ukrajini. Da, nije lako odrediti (odgovorne za) sajber-napade, ali oni izazivaju posebnu zabrinutost“, rekao je Šalenberg govoreći u austrijskom Nacionalnom savetu (donjem domu parlamenta).
Prema njegovim rečima, Rusija treba da „skloni ruke sa Ukrajine“. On je dodao i da ne razume stav Rusije koja vidi pretnju od Ukrajine i Zapada.
Ministar je saopštio da će početkom februara, zajedno sa češkim i slovačkim kolegom, posetiti Kijev i kontakt-liniju u Donbasu.
„Početkom februara ću sasvim svesno, zajedno sa češkim i slovačkim kolegom, u okviru Austerlickog formata (slobodne saradnje tri zemlje) otići u Kijev i Donbas na kontakt-liniju na istoku, u svojstvu jasnog srednjoevropskog signala podrške i solidarnosti sa nepovredivošću suvereniteta i integriteta Ukrajine“, rekao je Šalenberg.
On je dodao da se u slučaju Ukrajine ne radi o nekoj dalekoj zemlji negde na istoku.
„Granica Ukrajine nam je bliža nego region Forarlberg Beču. Radi se o našoj sopstvenoj bezbednosti“, naglasio je ministar.
Kijev i zapadne države u poslednje vreme izražavaju zabrinutost zbog navodnog povećanja „agresivnih dejstava“ Rusije u blizini granica Ukrajine. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija premešta trupe unutar svoje teritorije i po sopstvenom nahođenju. Prema njegovim rečima, to nikome ne preti i ne treba nikoga da brine.
Rusija je u više navrata negirala optužbe Zapada i Ukrajine za „agresivna dejstva”, navodeći da nikome ne preti i nema nameru nikoga napada, a izjave o „ruskoj agresiji” koriste se kao izgovor da se što više vojne tehnike NATO-a rasporedi u blizini ruske granice. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je napomenulo da su izjave Zapada o „ruskoj agresiji“ i mogućnosti da se Kijevu pomogne da se odbrani od nje i smešne i opasne.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima u kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
Komentar