„Glavni zadatak je ublažavanje trenutne krize. Ti pregovori daju priliku administraciji (predsednika SAD Džoa) Bajdena da postigne nešto veće i trajnije – stvaranje evropskog bezbednosnog sistema koji uključuje Rusiju i koji smanjuje rizike od izbijanja kriza i konfrontacija na kontinentu“, smatraju bivši pomoćnik predsednika SAD Džordža V. Buša za Rusiju Tomas Grem i američki politikolog Rajan Menon.
Prema mišljenju stručnjaka, nuklearni rat bio bi katastrofa za obe zemlje, kao i za ceo svet, stoga Bajdenova administracija treba da se izbori za stvaranje novog sistema bezbednosti bez oružane konfrontacije.
„To zahteva uspostavljanje razumne ravnoteže između uzimanja u obzir nekih od glavnih interesa Rusije u sferi bezbednosti kako bi se sprečile krize koje se ponavljaju, poput sadašnje, i zaštite suštinskih interesa i principa Zapada“, ističu američki analitičari, ocenjujući da taj zadatak zahteva dosta vremena, ali da nije neizvodljiv.
Podsetimo, Rusija i SAD su 9. i 10. januara održale konsultacije o o bezbednosnim garancijama u Ženevi. Nakon toga je planirana sednica Saveta Rusija-NATO u Briselu, a u Beču konsultacije na platformi OEBS-a u Evropi.
Povod za razgovore je nacrt sporazuma o bezbednosnim garancijama koji je Moskva uputila Vašingtonu i njegovim saveznicima u decembru. Dokument, između ostalog, uključuje odredbe o međusobnom nerazmeštanju raketa srednjeg i kratkog dometa u međusobnom dometu, odustajanje od daljeg širenja NATO-a na račun bivših sovjetskih republika i smanjenje broja vojnih vežbi.