Uoči drugog kruga predsedničkih izbora u novembru, Radev je rekao da je Krim trenutno ruska teritorija i da je takva politička realnost. Nakon kritike bugarskih političara, Evropske komisije i Stejt departmenta, Radev je dodao da se „dogodila aneksija, uz kršenje međunarodnog prava“, ali je pozvao da se prihvati realnost.
Nakon toga je ministar odbrane Bugarske Stefan Janev rekao da ne vidi potrebu za raspoređivanjem dodatnih snaga NATO-a u Bugarskoj zbog moguće eskalacije napetosti. Nakon kritika na svoj račun, Janev je objasnio da je to njegov lični stav. Premijer Bugarske Kiril Petkov je rekao da se zemlja, kao članica EU i NATO-a, po oba pitanja pridržava stava organizacija.
Komentarišući ove izjave, bivša ministarka Nejnski, govoreći za bugarsku televiziju „Nova“, izjavila je da u slučajnosti i omaške ne veruje, te da nedavna izjava Janeva odražava rusku tačku gledišta o mogućem raspoređivanju snaga NATO-a u zemljama koje su nekada bile deo socijalističkog bloka.
Nejnski ističe da u formulaciji „lojalna članica NATO-a“ ne vidi nikakvu „želju za služenjem“, a članstvo u NATO i u EU dobilo je ogromnu podršku kako političara, tako i samih Bugara.
„U tom smislu realizacija dogovora uključuje kako učešće u diskusijama, razgovor o mogućnostima. Ali kada se donosi odluka, tu odluku treba da poštuju sve članice NATO-a“, precizirala je bivša ministarka.
Ranije je šef Združenih snaga NATO u Evropi američki general Tod Volters predložio da se poveća kontingent Alijanse u Bugarskoj i Rumuniji.