Cena januarskih fjučersa na berzi „ICE Fjučers“ u utorak popodne dostigla je 174,61 evra za megavat čas, odnosno 2.039 dolara za hiljadu kubnih metara.
Ovo je apsolutni rekord u čitavoj istoriji trgovanja (prethodni je zabeležen početkom oktobra ove godine).
Cena gasa u Evropi u utorak ujutru je prvi put od 6. oktobra premašila 1.850 dolara za 1.000 kubnih metara gasa i porasla za skoro osam odsto. Skok se dogodio u svetlu saopštenja da je obustavljen fizički protok gasa ka Nemačkoj kroz gasovod „Jamal-Evropa“.
„Gasprom“ je od petka počeo da smanjuje obim rezervacija za tranzit gasa kroz gasovod „Jamal-Evropa“. Prema rezultatima aukcije na platformi za rezervisanje „GSA platform“ od četvrtka, ruski koncern nije rezervisao kapacitet gasovoda za petak, jer, kako se pokazalo, nije bilo zainteresovanih za njegovu kupovinu.
Evropsko tržište gasa poslednjih meseci prilično oscilira: početkom avgusta hartijama od vrednosti za isporuke goriva trgovalo se po ceni od 515 dolara, dok su se do kraja septembra one više nego udvostručile, a prošle nedelje na berzi je zabeležen istorijski maksimum od 1.937 dolara za hiljadu kubnih metara. Zatim je usledio pad – cene su se manjile skoro za polovinu, na ispod hiljadu dolara.
Stručnjaci povećanje cene gasa pripisuju niskom nivou popunjenosti skladišta gasa, ograničenoj ponudi glavnih dobavljača i velikoj potražnji prirodnog tečnog gasa u Aziji.
Međutim, od 12. novembra ponovo je počeo nagli rast. Za pet trgovačkih dana procenjena cena je skočila za 25 odsto i premašila 1.120 dolara 18. novembra. Povod za novi skok je bila vest o obustavljanju sertifikacije kompanije „Nord strim 2 AG“ kao nezavisnog operatora gasovoda „Severni tok 2“.
Energetska kriza u Evropi i načini za njeno prevazilaženje bili su tema emisije „Energija Sputnjika“, čiji je gost bio dr Goran Radosavljević.