SVET

Sveštenik „razotkrio“ Deda Mraza, crkva ga osudila

Sveštenik na Siciliji, biskup Antonio Staljano, rekao je deci da Deda Mraz ne postoji i da ga je onakvim kakvim ga danas znamo napravila kompanija „Koka kola“, zbog čega se Katolička crkva izvinila roditeljima.
Sputnik
„U ime biskupa, izražavam moje žaljenje za njegove reči koje su razočarale najmlađu decu“, rekao je don Alesandro Paolino iz dioceze grada Noto, pišu italijanski mediji.
Njegovo izvinjenje usledilo je pošto je biskup Antonio Staljano deci rekao da Deda Mraz ne postoji.
„Crvenu boju njegove odeće izabrala je „Koka kola“ u marketinške svrhe, koja ga koristi i da se predstavi kao simbol zdravih vrednosti“, rekao je Staljano.
On je to kazao tokom festivala posvećenog Svetom Nikoli, kojim se obeležava sećanje na dolazak tog sveca u grad Noto.
Mnogi roditelji besno su reagovali na društvenim mrežama zbog njegovih reči. Neki su ga optuživali za licemerje jer „negira Deda Mraza, a zagovara postojanje sina device i Svetog Duha, koji je hodao po vodi“, dok su ga drugi poredili sa Grinčom, zlim junakom dečjih pripovesti koji „krade Božić“, odnosno maskira se u Deda Mraza i krade iz kuća kako bi pokvario praznik, prenosi RT.
Figurice Deda Mraza i Snjeguročke u ruskoj tradiciji
Iako je izazvao osudu crkve i bes na društvenim mrežama, Staljano ostaje pri svojim tvrdnjama.
Biskup kaže kako je želeo da decu poduči da zaborave „Koka kolin“ prikaz Deda Mraza i fokusiraju se na pravo, istorijsko poreklo Božić Bate - Svetog Nikole.
„Da je Deda Mraz zapravo Sveti Nikola, deca bi bila otvorenija za ideje pomaganja drugima, za ideje solidarnosti i darivanja siromašnije dece“, rekao je on.
Dodao je kako mu je namera bila da svojom propovedi vrati pravo značenje hrišćanske tradicije Božića.
Sveti Nikola, koji je živeo u trećem veku, bio je inspiracija za tradiciju koja se sada povezuje sa Deda Mrazom. Prema legendi, Sveti Nikola je anonimno ostavljao novčiće i hranu siromašnim porodicama. Tako je nastao prikaz Božić Bate, Deda Mraza ili Dede Božićnjaka u mnogim kulturama, u kojima je prikazivan na različit način i sa različitom odećom.
Reklama za „Koka kolu“ iz tridesetih godina 20. veka, u kojoj je Deda Mraz obučen u crveno-belu odeću, postala je široko popularna, zbog čega mnogi veruju da ta kompanija zloupotrebljava dečjeg junaka za svoju promociju.
Razvojni put Deda Mraza: I Sveti Nikola i Kiš Babaj
Nije „Koka-kolin“ izum: Kako je nastao Deda Mraz i gde je srpski Božić Bata
Kako su Srbi „primorani“ da slave Novu godinu i veruju u Deda Mraza
Komentar