U skladu sa tim, u poslednjih godinu dana cene rastu i prate opšte trendove na domaćem tržištu nekretnina: ima kuća koje su u međuvremenu temeljno renovirane i vlasnici ih koriste što za sebe što za iznajmljivanje tokom vikenda i praznika, ali je najverovatnije i pandemija virusa korona „odradila“ dobar deo posla vraćajući ljude prirodi.
Meštani ističu kako ne prođe skoro pa nijedan dan, a da ih neko ne pita za cenu i slobodne placeve i kuće na Rudniku, piše Glas zapadne Srbije.
„Prolaznici pitaju da li znamo da je nešto na prodaju, interesuju se, traže, kako kažu, i najmanje parče zemlje da tu nešto naprave. Skoro su dolazili neki naši državljani i povratnici iz Emirata i Dubaija sa ciljem da otkupe placeve, sagrade kuću i tome slično. Maltene ne pitaju za cenu. A, prepoznala sam ih, dolazili su opet nakon nekog vremena ali se drugačije predstavljaju!! Međutim, koliko mi je poznato, ovde slobodnih stvari na prodaju nema“, kaže meštanka M. P, čija je kuća prema putu za Cvijićev vrh.
Ona je parafrazirala jednog od njih koji je navodno kazao:
„Menjam i kredite i stan u Dubaiju, štednju, sve, za najsitnije parče zemlje na Rudniku. Ova zemlja je blagorodna. Vidimo da šta god se ovde zasadi od poljoprivrednih kultura uspeva i niče kao od šale.
Njen sused Zoran Mančić iz Beograda navodi da su nekoliko puta poslednjih meseci dolazili i njemu se obraćali stanovnici Mladenovca i Aranđelovca kojima je, kako su naglašavali, Rudnik interesantniji za odmor, čak i bez obzira što je dosta dalji od njima „matičnih“ Kosmaja i Bukulje.
„Bukulja je lepa i šumovita ali malo mesta ima za gradnju kuća. Kosmaj je, s druge strane, jako poskupeo i verovatno smatraju da bi na Rudniku mogli da pronađu optimum, ono što im najviše odgovara i što je u skladu sa „kućnim budžetom“, kazao je on.
Nešto niže u varošici kupuju i stanove da bi ih izdavali.
„Dolaze ljudi i iz Vojvodine, ne samo iz Šumadije ili Beograda, kupuju stanove i dalje iznajmljuju“, kaže D. I, koji stanuje na putu prema Dečjem odmaralištu „Rudnik“.
Cene kuća u vikend naseljima su sa prosečnih 20.000 evra od pre dve godine danas porasle gotovo duplo, i kreću se od minimalnih 35.000 pa naviše.