„Pre nego što započnu ‘izvoz demokratije’, pozivamo severnoameričke partnere da prvo reše probleme u svojoj kući i probaju da prevaziđu dubok raskol u društvu po pitanjima etike, vrednosti, vizije svoje prošlosti i budućnosti“, navodi se u saopštenju.
U Ministarstvu spoljnih poslova Rusije su izjavili da, pokušavajući da igraju ulogu „globalnog demokratskog lidera“, SAD već duži niz godina vode u svetu po broju zatvorenika kojih je više od dva miliona.
„Uslovi u mnogim zatvorima su ponižavajući. Vašington nastavlja da zataškava slučajeve mučenja u specijalnom zatvoru u Guantanamu. Specijalne američke službe imaju praksu, koja je bez presedana za moderan svet, praksu otvaranja tajnih zatvora na teritorijama saveznih zemalja“, napomenuli su u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije.
Takođe se primećuje da je lobiranje u SAD zapravo legalizovani oblik korupcije.
„Predstavnike zakonodavne vlasti de fakto kontroliše krupni biznis. Oni, kako unutar države tako i van nje, zagovaraju pre svega interese svojih ‘sponzora’, koji su po pravilu privatne korporacije, a ne narod i birači“, podvukli su u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije.
„Samit za demokratiju“ je planiran 9-10. decembra. SAD su na njega pozvale 110 zemalja, osim Rusije i Kine. Istovremeno se na spisku pozvanih nalazi Tajvan koji SAD, zajedno sa drugim zemljama, formalno smatraju delom „jedne Kine“. Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov smatra da je ovaj događaj usmeren protiv Rusije i Kine.