„Vodeći se postojećim protokolima hitne proizvodnje verzija vakcina protiv zabrinjavajućih sojeva, centar 'Gamaleja' je već pristupio pravljenju nove verzije vakcine 'Sputnjik' prilagođene omikronu“, navodi se u saopštenju.
Ipak, malo je verovatno da će takva modifikacija biti potrebna, dodaje Fond.
„Institut 'Gamaleja' smatra da 'Sputnjik Ve' i 'Sputnjik lajt' neutralizuju novi soj s obzirom da su te vakcine efikasne protiv drugih mutacija“, izjavio je direktor RFPI Kiril Dmitrijev.
Masovna proizvodnja
Prema navodima RFPI, nova verzija „Sputnjika“ bi mogla da bude spremna za masovnu proizvodnju za mesec i po dana.
„Nekoliko stotina bustera 'Sputnjika' protiv omikrona moglo bi da bude pušteno na međunarodno tržište već do 20. februara 2022. godine. U narednoj godini bi moglo da bude dostupno više od tri milijarde doza“, dodaje se u saopštenju.
Ranije je potpredsednik Ruske akademije nauka Vladimir Starodubov izjavio da će postojeće vakcine protiv kovida 19 morati da budu modifikovane ukoliko njihova efikasnost protiv novog soja omikron padne ispod 50-60 odsto.
Prethodno je profesorka biologije sa Univerziteta Džordž Mejson Anča Baranova izjavila da će ruska vakcina „Sputnjik Ve“ najverovatnije formirati jači imunitet od novog soja virusa korona omikron, nego preparat američke kompanije „Fajzer“.