Naučnici Južnog federalnog univerziteta (JFU) u Rusiji su istraživali uticaj nano čestica srebra na zemlju i odredili normu njihove koncentracije u zemlji crnici. Prema rečima eksperata, nigde u svetu nisu razrađeni ovi pokazatelji. Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu „Biljke“ („Plants“).
Nano čestice srebra imaju antibakterijska svojstva pa ih koriste u mnogim granama, na primer, u prehrambenoj i tekstilnoj industriji i medicini. Međutim, zbog tih osobina one mogu biti i otrovne kada se nađu u zemlji. To može nastati i tokom proizvodnje, korišćenja ili recikliranja proizvoda. Negativni uticaj nano čestica srebra na zemlju praktično nije ni izučen, rekli su naučnici.
Eksperti JFU su izučili uticaj nano čestica srebra na zemlju pomoću metoda biotestiranja. Oni su istraživali posledice zagađivanja crnice, kao jedne od najplodnijih na svetu. Njen sastav direktno utiče na bezbednost proizvoda, koju koriste stanovnici Rusije. Kada se ove čestice nađu u organizmu čoveka one u određenoj koncentraciji mogu narušiti metabolizam, objasnili su naučnici.
„Mi smo ustanovili da što je veća zagađenost zemlje nano česticama srebra to se značajnije smanjuje plodnost te zemlje. Mada, neočekivano je otkriveno da efekat trovanja ne zavisi od broja čestica srebra: i nano i mikro čestice srebra su pokazale sličan negativni uticaj. Dok za druge teške metale, kao što su bakar, cink, hrom, nikl, nano čestice (1-100 nanometara) su bile toksičnije od mikro čestica (0,1-100 mikro metara)", rekao je Sergej Kolesnikov, šef Odeljenja za ekologiju i prirodu Južnog federalnog univerziteta.
Tokom istraživanja naučnici su prvi put ustanovili ekološki bezopasnu koncentraciju srebra u crnici na jugu Rusije - 4,4 miligrama po kilogramu. To će pomoći da se odrede norme i za druge geografske zone. Prema rečima naučnika, trenutno na svetu ne postoje slični podaci.
Još jedan važan rezultat istraživanja je i činjenica što toksična dejstva srebra se u najvećoj meri pojavljuju tokom prvog meseca od trenutka zagađenja. Zatim se ekološke funkcije zemlje postepeno obnavljaju.
Naučnici planiraju i da odrede i testiraju mogućnosti za oporavak zagađene zemlje.