Uz ovo, novi preliminarni podaci Centralne banke Crne Gore pokazuju i da je odliv sredstava stranih investitora iznosio 247,63 miliona evra, pa je trenutni neto iznos SDI 352,23 miliona evra.
Od početka godine do kraja septembra u kompanije i banke investirano je 118,6 miliona evra, interkompanijski dug – odnosno pozajmice koje su ovdašnje firme dobile od matičnih kompanija u inostranstvu iznosile su 231,23 miliona, a na ostala ulaganja odnosi se 65,77 miliona evra.
Ali, posebno treba obratiti pažnju na trend rasta ulaganja u nekretnine: prema ovim podacima stranci su za njih dali čak 184,26 miliona evra, što je već sad najviši iznos na godišnjem nivou još od 2014, prenosi RTCG.
Od 55 država za koje je precizirano kolika su ulaganja njihovih građana u Crnoj Gori, njih 14 je premašilo ukupan iznos od deset miliona evra, još 25 je sa više od milion evra, dok se na ulaganja iz zemalja koje su na listi zbirno predstavljene odnosi 10,52 miliona evra.
Rusija, Malta, Srbija
Kao i u proteklom periodu, na vrhu liste zemalja iz kojih je stiglo najviše SDI od januara do kraja septembra nalazi se Rusija sa 95,56 miliona evra.
To znači da su njihovi državljani samo tokom devetog meseca investirali skoro 13 miliona evra.
Od toga, najveći iznos – 37,94 miliona evra – odnosi se na nekretnine koje su njihovi državljani kupili u Crnoj Gori, sledi takozvani interkompanijski dug od 30,21 miliona, a u ovdašnja preduzeća i banke uloženo je 27,17 miliona evra.
Druga među ulagačima je i dalje Malta, sa istim iznosom kao i na kraju avgusta od 70,35 miliona evra, a koji je skoro u potpunosti sačinjen od interkompanijskog duga od 70,19 miliona evra.
Srbija je treća na listi i investicije državljana ove zemlje su za mesec porasle sa 53,34 miliona na 59,4 miliona evra. I ovde najveći deo čini kupovina nekretnina u Crnoj Gori, za koje je izdvojeno 27,53 miliona, dok je u firme i banke uloženo dodatnih 24,58 miliona evra, a 5,02 miliona čini interkompanijski dug.
Ostale zemlje
Za prvih deset meseci više od deset miliona evra za nekretnine u Crnoj Gori uložili su državljani pet zemalja, a još 17 je sa investicijama većim od milion evra u ovaj sektor.
Od 184,26 miliona evra, koliko iznosi vrednost svih prodatih nekretnina u Crnoj Gori od početka godine do kraja septembra, najviše novca dali su državljani Rusije – 37,94 miliona eura.
To znači da su tokom septembra oni potrošili 6,48 miliona samo na nekretnine. Srbija je uvećala svoj udeo za više od četiri miliona evra, pa je ukupan iznos dostigao 27,53 miliona evra.
Slede državljani Nemačke sa 18,07 miliona uloženih u nekretnine, ili 6,7 miliona više nego na kraju avgusta. Iz SAD i Švajcarske uloženo je 12,8, odnosno 11,18 miliona evra. Između tri i šest miliona za nekretnine su dali državljani Velike Britanije, Turske, Ukrajine, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Kosova, Poljske, Češke, Belgije i Austrije.
U dokumentu CBCG u ovom segmentu su kao poverljivi označeni podaci o investicijama iz 20 zemalja, jer se odnose na najviše tri kompanije.