Pre šest godina u selu Vodicama kod Smederevske Palanke, na površini od 30 ari, Filipovići su posadili trista stabala ovog voća, oboje su u radnom odnosu, pa su mušmule za njih hobi koji uz zadovoljstvo donese i dodatnu zaradu.
Proizvodnja mušmula ne zahteva ni velika ulaganja ni mnogo rada.
"Razmišljali smo između oraha i lešnika, a onda sam se setila mušmula pošto sam kao mala volela mušmule i tako smo posadili mušmule", kaže Dijana.
Sa poslom kreću od marta, pa do novembra, kaže Predag i dodaje da je prednost to što mušmula cveta u maju, pa joj prvi mrazevi ne mogu ništa, a bere se posle prvog mraza.
Posao uči i njihov sin Teodor koji najviše pomaže u ovom mesecu kada je berba u toku.
Filipovići uspeju da uberu preko jedne tone ove retke voćke koju za sada prodaju marketima, ali imaju ponude i za izvoz u inostranstvo, javlja RTS.
"Ako bi posmatrali aktuelnu cenu jabuka i cenu mušmula ona je nekoliko puta veća. Za kilogram jabuka se dobije 30 dinara u otkupu, a za mušmule 60 do 90 dinara", kaže Predrag.
Mušmulu prerađuju u rakiju za koju su čuli da se u Francuskoj i Švajcarskoj u domaćinstvima prodaje kao jedna od najskupljih. Oni o prodaji još ne razmišljaju, iako je Predragu donela nagrade
Ono što sa sigurnošću tvrde je da je ovo voće puno vitamina i sadrži veću količinu vitamina C u odnosu na limun i pomorandžu.