Tiodorović dodaje da je teško proceniti kada će tačno početi davanje četvrte doze, jer sve zavisi od organizma koji prima vakcinu, tj. zdravstvenog stanja osobe.
Četvrta doza vakcine – na proleće
Zbog toga bi, kako je predočio, davanje četvrte doze moglo da otpočne i ranije, da ljudi s narušenim zdravljem, hroničnim bolestima, ne bi dobili tešku kliničku sliku:
„Nema dileme, dok ne prestane ovakva situacija, ne samo u našoj zemlji, nego u celoj Evropi, pa i svetu. Nemoguće je govoriti o mirnoj Evropi, dok u Africi, Aziji, Južnoj Americi ili bilo gde drugde imamo bolest. Virus pronalazi mesto i ljude koji su nevakcinisani i nezaštićeni i tu se održava. Dok god bude mogao da se održava, zahtevaće vakcinaciju u širokom obimu“.
Tiodorović ističe da je jedan deo građana svestan koliko je situacija ozbiljna, ali i da je mnogo onih koji nisu.
„Može delovati da je onaj deo koji se vakcinisao, koji je pokazao ozbiljnost, tih 55 odsto od ukupnog broja punoletnih građana, uspeh, ali nije. Treba nam 80 odsto obuhvaćenosti da bi se reklo da smo u sigurnijoj poziciji“, napominje Tiodorović.
Davanje četvrte doze vakcine moglo bi da otpočne i pre proleća.
© Sputnik / Lola Đorđević
Odgovornost na svima
On smatra da kovid propusnice treba da važe 24 sata, ali dodaje da taj predlog nije prihvaćen:
„Mi smo savetodavni organ, mi predlažemo. Krizni štab ne odlučuje, već to čini Vlada. U ekonomsko-političkom ambijentu u kome se nalazimo, takvi predlozi ne mogu da prođu. Neki od toga prave politički pristup. Mislim da samo treba da budemo svesni ukupnog odnosa u društvu. Odgovornost nije samo na državi. Svi mi, građani, činimo državu“.
Prema poslednjem preseku, u Srbiji je potvrđeno 3.086 novih slučajeva zaraze virusom korona od 16.335 testiranih uzorka, a 53 osobe su preminule. Na respiratorima je 240 pacijenata od 6.314 hospitalizovanih.