Energetski kolapsi, zbog manjka električne energije, skupog prirodnog gasa i velike potražnje za ugljem naterali su gotovo sve evropske zemlje da preispituju svoje energetske politike. I na energetskom samitu COP26 prvobitna formulacija o ukidanju potrošnje uglja ublažena je odlukom da se ide na postepeno smanjenje potrošnje ovog energenta.
Istovremeno, u Srbiji je doneta uredba o kvoti u sistemu tržišne premije za vetroelektrane. Reč je o dokumentu kojim se, na osnovu proletos usvojenog Zakona o obnovljivim izvorima energije propisuju kvote u sistemu tržišne premije za vetroelektrane.
U međuvremenu, od usvajanja seta energetskih zakona, predsednik Aleksandar Vučić više puta je izjavio da će Srbija graditi kapacitete obnovljivih izvora energije, da se nećemo brzopleto odreći uglja i najavio da će se u budućem energetskom miksu zemlje naći i nuklearke.
O tome kojim putem i Srbija i zemlje u regionu, kao i svet treba da idu, koja je realna uloga OIE u obezbeđivanju sigurnog i jeftinog snabdevanja (kako tvrde neki analitičari) električnom energijom, ali i tome treba li, sa sadašnjim poskupljenjima struje, preispitati potrebu sistemske finansijske podrške proizvođačima električne energije (što je tema nove Uredbe) u današnjoj „Energiji Sputnjika“ Jelica Putniković razgovara sa Dejanom Stojčevskim, tehničkim direktorom srpske berze električne energije Sepeks.