„Svedoci smo šta se dešava. Prvo ih zovu k sebi u naručje, a potom ih više ne žele“ kazala je ona za beloruske medije.
Takođe je kazala i da je sada najvažnije da se svi kolektivno organizuju i pruže pomoć migrantima umesto da vode političke razgovore.
„Zašto su se decenijama unazad uvodile i usvajale konvencije i sporazumi? Ni jedan od tih dokumenata o ljudskim pravima ne vrede ni groša ako se sve svodi na ovo“, dodala je.
Eskalacija na belorusko-poljskoj granici
Kriza na granici Belorusije sa Letonijom, Litvanijom i Poljskom, kuda su se od početka godine uputili migranti, zaoštrila se 8. novembra. Nekoliko hiljada migranata došlo je do belorusko-poljske granice i ne napuštaju pograničnu zonu. Neki od njih pokušali su da uđu u Poljsku razbijajući ogradu od bodljikave žice.
Neke grupe migranata povremeno uspevaju da prodru u Poljsku. Ostali se nalaze na teritoriji Belorusije u šatorskom kampu u šumi u blizini granice – prema preliminarnim procenama, tamo je oko dve hiljade ljudi, uključujući žene i decu. Beloruska strana im dostavlja humanitarnu pomoć. Sa druge strane, poljske vlasti pojačale su vojno prisustvo na granici.
Zemlje Evropske unije optužuju Minsk za namernu eskalaciju krize i pozivaju na uvođenje sankcija. Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko smatra da su za ovu situaciju krive same zapadne zemlje, zbog čijih akcija ljudi beže od rata.