RUSIJA

Predstavnik američkog predsednika optužio Moskvu da ne sarađuje na slučaju Navaljni

Specijalni predstavnik američkog predsednika za neširenje nuklearnog oružja Džefri Eberhart optužio je Rusiju da odbija da sarađuje sa Organizacijom za zabranu hemijskog oružja u istrazi incidenta sa Aleksejem Navaljnim, uprkos svim odgovorima koje je pružala Moskva i činjenici da zapadne zemlje nisu u suštini odgovorile na zahteve Rusije o ovoj temi.
Sputnik
„Ruska vlada mora da ispunjava svoje obaveze, dok međunarodna zajednica čeka više od godinu dana da Rusija podnese potpuni izveštaj o trovanju gospodina Navaljnog supstancom ‘novičok’ na ruskoj teritoriji“, rekao je Eberhart na sastanku Prvog komiteta Generalne skupštine UN koji se bavi pitanjima razoružanja.
On je dodao da Rusija nije značajnije sarađivala sa OZHO i odbila je da bude transparentna u vezi sa ovim incidentom.
Sjedinjene Američke Države i još 44 države su preko Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) uputile Rusiji spisak pitanja u vezi sa incidentom s ruskim blogerom i opozicionarom Aleksejem Navaljnim i odgovor će čekati deset dana.
Nakon toga, Rusija je 8. oktobra predala demarš Organizaciji za zabranu hemijskog oružja u kome je od Tehničkog sekretarijata OZHO tražila da preda kopiju verbalne note i dokumenta u prilogu stalnom predstavniku Velike Britanije i misijama Nemačke, Francuske i Švedske.

Slučaj „Navaljni“

Navaljni je hospitalizovan u Omsku 20. avgusta prošle godine nakon što mu je pozlilo u avionu na putu iz Tomska. Nakon pregleda, omski lekari su kao glavnu dijagnozu naveli metabolički poremećaj, koji je izazvao oštru promenu šećera u krvi. Za sada nije jasno čime je ono bilo prouzrokovano, ali prema omskim lekarima, u krvi i urinu Navaljnog nisu pronađeni otrovi.
Kasnije je on avionom prebačen u Nemačku, a nemačka vlada je kasnije objavila, pozivajući se na vojne lekare, da je Navaljni navodno otrovan supstancom iz grupe hemijskih bojnih otrova „Novičok“.
Nemačka je potom saopštila da su zaključke nemačkih stručnjaka potvrdile laboratorije u Švedskoj i Francuskoj, a da paralelno, na zahtev Berlina, sopstveno istraživanje sprovodi Organizacija za zabranu hemijskog oružja.
Kremlj je s tim u vezi saopštio da Berlin nije obavestio Moskvu o svojim zaključcima, a rusko Ministarstvo spoljnih poslova je tada naglasilo da Rusija čeka odgovor Nemačke na zvanični zahtev o ovoj situaciji: u roku od mesec dana Rusija je Nemačkoj poslala nekoliko zahteva za pravnu pomoć o situaciji sa Navaljnim, ali odgovori na nisu primljeni ni od Nemačke, kao ni od OZHO.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je skoro godinu dana nakon incidenta saopštilo da je to bila planirana provokacija s ciljem diskreditacije Rusije.
RUSIJA
Zaharova: Pitanja 45 država o Navaljnom – još jedan antiruski ispad
Komentar